Digitalkamera med indbygget medieafspiller

Det er ikke nok blot at tage billeder med sit digitalkamera. Nu skal det også afspille film og MP3-filer.

Hvis man gerne vil underholdes lidt, mens man er på farten, og digitalkameraet alligevel ligger i lommen, så ville det være smart, hvis det kunne vise en film.

Det er nu muligt, efter Samsung er klar med Digimax i6 PMP, som er et seks megapixel digitalkamera, der har indbygget medieafspiller. Den kan vise videoklip i formatet MPEG-4 på sin 2,5 tommer LCD-skærm.

Kameraet kan også håndtere MP3-filer, selv om der ikke er nogen stor intern hukommelse. Der er blot 45 megabyte at gøre godt med til at gemme film og musik, men digitalkameraet understøtter hukommelseskort af typen SD og MCC.

Andre fuldblods medieafspillere byder på meget mere varierede afspilningsmuligheder i eksempelvis MPEG2, og optagelserne kan gemmes på selve afspillerens harddisk og ikke på et hukommelseskort.

Så en iPod Video eller en Zen Vision:M er stadig langt foran Samsungs bud på en medieafspiller forklædt som digitalkamera.

Samsung Digimax i6 PMP har mange af de funktioner, man i dag kan stille som krav til et digitalkamera. Det kan fjerne røde øjne fra billeder og har 11 forskellige motivprogrammer, som optimerer kameraets indstilling, alt efter hvad som er i søgeren.

Med digitalkameraet følger et program til tekstgenkendelse, der ifølge Samsung er i stand til at konvertere billeder af tekst til redigérbare tekstdokumenter.

Samsung Digimax i6 PMP er ude i butikkerne fra midten af marts og fås i farverne sort og sølv. Prisen forventes at blive 2.599 kroner.

Samsung er ikke det eneste firma, der i øjeblikket forsøger at få flere produkter til at fusionere. Seneste eksempel er en MP3-afspiller, som gemmer på en mobiltelefon. Læs mere om den historie her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen