Intel fyrer 300 i Danmark

OPDATERET: Trange tider på markedet for netværksløsninger får nu den amerikanske gigant Intel til at fyre omkring 300 medarbejdere - og dermed lukke sin udviklingsafdeling i Danmark. Giga går imidlertid fri.

Af Kim Elmose

Den danske IT-branche fik tirsdag aften en ørefigen af de rungende, da chip-giganten Intel meddelte, at man lukker i Danmark - og fyrer omkring 300 medarbejdere. Det skriver Erhvervsbladet onsdag.

Det er en vigende omsætning for netværksløsninger, der har fået den amerikanske virksomhed til at slå bremserne i og lukke sin udviklingsafdeling i Danmark, der forsker i switche og routere til lokale netværk.

Ifølge Erhvervsbladet har hovedkoncernen oplyst, at det er slut med at skyde flere penge i nye produkter inden for switches og routere. Udviklingsafdelingen i Danmark er dannet via opkøb af Olicoms udviklingsafdeling og Case Technologies.

Imidlertid berører fyringerne ikke de dele af Intel, som kom til, da giganten sidste år købte den danske virksomhed og producent af netværksprocessorer Giga for ti milliarder kroner.

De 300 medarbejdere fik beskeden tirsdag eftermiddag. Intel afviste tirsdag aften ifølge TV2 Nyheder at kommentere på fyringerne med andet end, at man nu vil koncentrere sig om at støtte de ansatte i en svær situation og hjælpe dem med at finde arbejde.

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at forme fremtidens digitale løsninger i Forsvaret?

Københavnsområdet

Mibau Stema Danmark A/S

ERP Analyst at Mibau Stema Group

Uspecificeret arbejdssted

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job