Intel fyrer 300 i Danmark

OPDATERET: Trange tider på markedet for netværksløsninger får nu den amerikanske gigant Intel til at fyre omkring 300 medarbejdere - og dermed lukke sin udviklingsafdeling i Danmark. Giga går imidlertid fri.

Af Kim Elmose

Den danske IT-branche fik tirsdag aften en ørefigen af de rungende, da chip-giganten Intel meddelte, at man lukker i Danmark - og fyrer omkring 300 medarbejdere. Det skriver Erhvervsbladet onsdag.

Det er en vigende omsætning for netværksløsninger, der har fået den amerikanske virksomhed til at slå bremserne i og lukke sin udviklingsafdeling i Danmark, der forsker i switche og routere til lokale netværk.

Ifølge Erhvervsbladet har hovedkoncernen oplyst, at det er slut med at skyde flere penge i nye produkter inden for switches og routere. Udviklingsafdelingen i Danmark er dannet via opkøb af Olicoms udviklingsafdeling og Case Technologies.

Imidlertid berører fyringerne ikke de dele af Intel, som kom til, da giganten sidste år købte den danske virksomhed og producent af netværksprocessorer Giga for ti milliarder kroner.

De 300 medarbejdere fik beskeden tirsdag eftermiddag. Intel afviste tirsdag aften ifølge TV2 Nyheder at kommentere på fyringerne med andet end, at man nu vil koncentrere sig om at støtte de ansatte i en svær situation og hjælpe dem med at finde arbejde.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere