Ingen bagdør i Windows Vista

Microsoft afviser, at der kommer en bagdør i Windows Vista. Det var ellers et ønske fra de britiske myndigheder, som frygter, at sikkerheden er for høj i styresystemet.

Ifølge BBC var de britiske myndigheder i februar i dialog med Microsoft om at få adgang til en bagdør i det kommende styresystem Windows Vista. Myndighederne frygter, at sikkerheden er så høj i programmet, at det ikke er muligt at hale data ud af beslaglagte computere.

Men over for News.com har en talsmand for Microsoft afvist, at det kan komme på tale med en bagdør i Windows Vista.

Også en udvikler hos Microsoft har i sin blog på det skarpeste taget afstand fra den mulige bagdør og skriver ganske enkelt:

- Det bliver over mit lig.

De britiske myndigheder er især bekymrede over programmet BitLocker Drive Encryption, der bliver en del af det kommende styresystem fra Microsoft.

Formålet med programmet er at kryptere data på pc'en, så de ikke slipper ud, hvis computeren bliver stjålet. Men det kan kriminelle udnytte til egen fordel, mener de britiske myndigheder.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere