Pc rundt om håndleddet

Gadget-freaks vil garanteret savle over mini-computeren, som har GPS-modtager, WLAN, berøringsfølsom skærm, Bluetooth, og så skal den spændes rundt om håndleddet.

Du kan ikke undgå at have computeren lige ved hånden, hvis du er indehaveren af en mini-pc fra Eurotech.

Den vejer 200 gram og spændes om håndleddet, og den kan holde til seks timers arbejde.

Navnet på computeren er WWPC (wrist-worn personal computer), og den må uden tvivl være drømmen for mange gadget-freaks.

WWPC har GPS-modtager, WLAN, berøringsfølsom skærm og Bluetooth. Samtidig er det muligt at koble et headset til computeren.

Den smarte gadget er målrettet ambulancefolk og andre personer, som arbejder i situationer, hvor de gerne vil have hænderne fri, uden dog at være afskåret for hurtig kommunikation via trådløst netværk eller informationer via GPS.

Så det kræver nok som minimum en uddannelse som Falck-redder, før man får fingrene i WWPC.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job