IBM styrker division for e-handel

Med IBMs køb af firmaet Crossworlds styrker IBM sin afdeling for software til e-handelssystemer. Afdelingen er den stærkest voksende i IBM med en omsætningsstigning på 75 procent siden sidste år.

Verdens største computerfirma IBM har købt sin partner gennem fire år Crossworlds for 129 millioner dollar. Selskabet, der tæller 350 medarbejdere i Californien, udvikler software til IBMs afdeling for e-handelssystemer - den hurtigst voksende afdeling i IBM.

Omsætningen af WebSphere og MQSeries, der er to software-produkter fra IBMs e-handelskatalog under afsnittet om middelware, er siden sidste år vokset med henholdsvis 75 og 129 procent og har i ti kvartaler i træk vist tocifrede vækststigninger.

CrossWorlds software integrerer informationer og processer i en virksomheds kundestyringssystemer (CRM) med processerne i virksomhedens egne administrationssystemer (ERP). Systemet understøtter internetstandarder som J2EE og XML og har i de seneste fire år været en integreret del af IBMs WebSphere.

Overtagelsen af CrossWorlds ventes at være afsluttet i løbet af foråret 2002.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere