Brændbare skiver til fremtidens dvd-format

Verbatim er klar med brændbare dvd-skiver, som passer til de nye og konkurrerende dvd-formater, HD DVD og Blu-Ray. Men brændere til de nye dvd-skiver er endnu ikke dukket op.

Den store lancering af dvd-afspillere og –optagere, som kan håndtere HD DVD og Blu-Ray, har ladet vente på sig.

De to formater konkurrerer om at blive den foretrukne standard, når det gælder afvikling af dvd-indhold i high definition, men krigen er endnu ikke begyndt ude i butikkerne, da der ikke er dukket nogen nye dvd-afspillere eller -optagere op.

Det har ikke forhindret Verbatim i at annoncere, at brændbare medier til de nye formater allerede er ved at være klar. På en HD DVD-skive kan der ligge 15 gigabyte data, mens en Blu-ray kan nå helt op på 25 gigabyte data. Hvis det er en Blu-ray-dvd med dobbelt lag, så ryger kapaciteten naturligvis op på 50 gigabyte.

Verbatim regner med at sætte de nye dvd-skiver, som understøtter Blu-ray og HD DVD, på gaden i løbet af de kommende måneder. Kort tid efter vil følge skiver, som er genskrivbare.

Spørgsmålet er, hvor meget gavn man vil få af skiverne til at begynde med, hvis der fortsat ikke er nogen brændere, der kan håndtere dvd-skiverne.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere