KPN tester i-mode

Det hollandske teleselskab KPN begynder allerede i denne uge at teste sine mobile indholds-tjenester, der er skabt efter det japanske og succesrige i-mode koncept.

Til marts næste år kommer det japanske koncept for mobilt internet til Europa. Det sker hos det hollandske teleselskab KPN, der allerede i denne uge indleder test af systemet, skriver den britiske avis Financial Times.

KPN, der har brugt 9 milliarder euro (67 milliarder kroner) på UMTS-licenser i Europa, betragter ifølge avisen i-mode som en overgangsfase og en øvelse på mobilt internet, inden UMTS tjenesterne forventes lanceret i 2003.

NTT DoCoMo, det japanske teleselskab, der ejer 15 procent af KPN, har i Japan fået 30 millioner i-mode-abonnenter, siden tjenesterne blev lanceret i februar 1999.

Det hollandske selskab er dog mere beskedent i sine ambitioner. Selskabet, der kæmper med en gæld på 166 milliarder kroner, tror, at det vil tage længere tid at vænne kunderne til i-mode, end tilfældet er i Japan. KPN har i dag 13,64 millioner mobiltelefon-abonnenter.

I første omgang leverer den japanske elektronikproducent NEC mere end 50.000 specielt designede GPRS-telefoner til KPN. På længere sigt vil også andre producenter, som KPN i øjeblikket er i forhandlinger med, levere de nødvendige telefoner.

KPN har en 10-årig licens til i-mode teknologien fra DoCoMo. Licensen giver KPN ret til at sælge i-mode i Tyskland, Belgien og Holland.

Læses lige nu

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Digitaliseringsstyrelsen

    IT-arkitekt hos Digitaliseringsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S