Tynde klienter hjælper eleverne til at koncentrere sig mere om det pædagogiske indhold frem for at downloade spil og chatte.
Derfor er Tuse Skole i Holbæk Kommune begejstret over at have fået en donation på 66 tynde klienter fra Sun Microsystems af mærket Sunray 100.
? Før fyldte eleverne computerne op med spil og alt muligt, som vi løbende måtte rense ud i. Med de tynde klienter forventer vi, at eleverne vil lave færre narrestreger og koncentrere sig om at løse opgaverne, siger viceinspektør på Tuse Skole, Bo Hildebrandt.
Tuse Skole har tidligere været langt fremme med IT-anvendelsen i Folkeskolen blandt andet ved deltagelse i Undervisningsministeriets Poseidon-projekt om IT i undervisningen. Poseidon-projektet dækker undervisning i såvel folkeskoler som hele vejen op til universiteterne.
De nye tynde klienter er så at sige anden generation af IT i skolen.
Det er dog ikke slut med de gamle pc?er. De skal bruges som backup, hvis den centrale server går ned og til situationer, hvor det er nødvendigt med en multimedie-pc.
Superbrugere
Valget af tynde klienter betyder også, at eleverne via deres personlige indgangsnøgle altid får fat i deres egne filer. På de gamle pc?er kunne eleverne ikke altid være sikre på at komme ind i deres egen mappe, og de huskede heller ikke altid at gemme deres ting i deres mappe.
? Med det nye system forventer vi ikke mindst, at det vil blive lettere for eleverne i de mindste klasser at have styr på deres ting. Vi starter jo allerede med computere i første og anden klasse, siger Bo Hildebrandt.
Tuse Skole har også udnævnt superbrugere i de større klasser.
Det betyder, at elever med særlig fornemmelse for IT hjælper de øvrige klassekammerater eller er behjælpelige, hvis en klasse får en vikar, der ikke er helt fortrolig med de tynde klienter.
I de største klasser bliver nogle af eleverne også føl for skolens edb-tekniker og hjælper ham med at rydde op på stand-alone maskiner og sørge for, at de er klar til brug.
Ifølge Bo Hildebrandt er der flere fordele ved at anvende denne model.
? Ofte er det jo dem, der er meget fingernemme med IT, der også eksperimenterer mest. Får de noget andet at lave med computerne, laver de sikkert ikke så mange ulykker, siger han.
IT skal være tilgængelig
De tynde klienter skal opstilles i øer i gangarealet, hvor det er nemt at komme til dem.
For er der én ting, som Tuse Skole har lært ved IT-anvendelsen, så er det, at de skal være tilgængelige.
? Der skal være en computer til rådighed, når eleven eller læreren har behov for den. Derfor er de også opstillet, hvor eleverne og lærerne kommer og i mediateket, siger Bo Hildebrandt.