Find de forsvundne kugler

Nu er der ingen grund til fortvivlelse, hvis golfbolden bliver væk. BallFinder Scout bruger sit videokamera til at skanne efter kuglen, hvis den er forsvundet i et krat.

BallFinder Scout er intet mindre end en kugleskør opfindelse, som skal hjælpe golfspillere med at finde deres bolde. I stedet for at knække driveren i frustration bruges videokameraet i den lille gadget til at skanne det område, hvor bolden sidst blev set flyve hen.

Ifølge Gizmag.co.uk er BallFinder Scout blot et sekund om at skanne et område på op mod 55 kvadratmeter.

Rent teknisk tager kameraet et to megapixel billede og analyserer det pixel for pixel. Hvis blot en procent af bolden er synlig, identificerer BallFinder Scout kuglen. Den lille gadget vil herefter begynde at vibrere og afslører boldens placering på sin skærm.

Man skal dog skyde usædvanligt mange bolde væk, før BallFinder Scout tjener sig hjem. I øjeblikket fås den i Storbritannien til en pris på 148 pund, omkring 1.600 kroner. Men måske kan den spare frustrerede golfspillere for et vredesudbrud eller to, når kuglen forsvinder i et krat.

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Sydjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Lægemiddelstyrelsen

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Product Configuration Specialist

Midtjylland

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS