Insisterer på dialog om dybe links

Newsbooster og flere andre nyhedstjenester, der linker dybt til nyheder på andre websteder, er blevet stillet et sagsanlæg i udsigt af Danske Dagblades Forening. Men Newsbooster.com vil have en dialog med Danske Dagblades Forening. En principiel retssag kan gøre stor skade, mener nyhedstjenesten.

? Ingen kan have gavn af en langvarig retssag. Det fjerner fokus fra det, som både vi og dagbladene bør beskæftige os med, nemlig nyheder. Og en principiel dom kan komme til at skade både IT-samfundet og dagbladene selv, siger Nicolai Lassen, chefredaktør på nyhedsoversigtstjenesten Newsbooster.

Newsbooster, Tiscali Nyhedsradar og flere andre nyhedstjenester, der tilbyder læserne en oversigt over døgnets nyheder og linker dybt til samme nyheder på andre websteder, er blevet stillet et sagsanlæg i udsigt af Danske Dagblades Forening.

Hos avisernes interesseoganisation mener man, at retten til at linke dybt er noget, som dagbladene kan bestemme over eller handle med, og det har man i flere breve gjort nyhedstjenesterne opmærksom på.

Der eksisterer dog ingen domspraksis, der kan støtte dagbladenes synspunkt, som nyhedstjenesterne på deres side ikke anerkender.

Opfordring til debat

For nogle uger siden sagde cand. jur. Holger Rosendal, konsulent i Danske Dagblades Forening, til Computerworld DotNet, at man derfra ikke vil deltage i en offentlig dialog eller debat om emnet.

Nicolai Lassen havde ellers fået den idé at arrangere et debatmøde for alle aktørerne, hvor man kunne forsøge at blive enige.

Nu gentager Nicolai Lassen opfordringen til dialog i et brev til Danske Dagblades Forening, hvor han blandt andet foreslår, at for eksempel FDIH kunne udarbejde retningslinier for dybe links ? og at alle implicerede i fællesskab forsøger at udarbejde en overenskomst mellem dagblade, søgemaskiner og portaler om dybe links.

I brevet opfordrer Nicolai Lassen Danske Dagblades forening til at gøre deres medlemmer bekendt med eksistensen af følgende kode:

? Indsættes koden på webstedet, er det et effektivt stop for dybe links til nyheder. Så vil webstedets indhold være forbeholdt de brugere, der kommer ind via hovedsiden, siger Nicolai Lassen.

? Det er rigtigt, at vi for nylig har fået en henvendelse fra Newsbooster, men den indeholder intet nyt, så jeg har heller ikke noget nyt at tilføje, siger cand. jur, konsulent i Danske Dagblades forening Holger Rosendal til Newsboosters gentagne opfordring til dialog.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura