Ciscos kvartalsregnskab overraskede

Cisco Systems, der producerer netværksudstyr, fik et nettoresultat på 660 millioner dollars ud af en omsætning på 4,8 milliarder dollars i regnskabsårets andet kvartal. Det var bedre, end analytikere havde forventet.

Cisco Systems, der producerer netværksudstyr, fik et bedre resultat end forventet i regnskabsårets andet kvartal, der sluttede 26. januar.

Nettoresultatet blev på 660 millioner dollars ud af en omsætning på 4,8 milliarder dollars. Det betød en indtjening på 9 cents pr. aktie, hvilket var næsten det dobbelte af, hvad analytikere havde forventet.

Omsætningen steg med 8 procent fra 4,4 milliarder dollars kvartalet før, men faldt dog med 29 procent fra 6,7 milliarder dollars året før.

? Det var et meget solidt kvartal, siger John Chambers, der er administrerende direktør for Cisco.

Salget steg i forhold til kvartalet før i de fleste europæiske og latinamerikanske lande, såvel som Canada, siger selskabet. I Japan forblev salget det samme, mens de fleste andre lande i Asien og Stillehavsområdet blev ramt af den amerikanske recession.

I Kina, hvor der er foretaget store investeringer i netværk de senere år, var der et fald i salget.

Selv om mange virksomheder i USA er ramt af den svage økonomi, vil de begynde at investere i netværksudstyr hurtigere, end de vil begynde at ansætte folk, når økonomien vender, mener John Chambers.

Han mener også, at konvergens inden for tele- og datanetværk og voice over IP på langt sigt vil drive investeringerne på verdensplan.

Cisco har reduceret antallet af medarbejdere med 760, så de i slutningen af kvartalet havde 36.786 ansatte. Jobs, der forsvinder ved naturlig afgang, vil ikke blive genansat, siger John Chambers.

Relaterede links

Regnskabsmeddelelse fra Cisco Systems

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    IT Forum Gruppen

    Senior Network Consultant / Fortinet Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS