RAM-priser fortsætter himmelflugten

Priserne på DRAM fortsætter med at stige. For danske slutkunder er priserne på nogle RAM-typer steget over 50 procent siden nytår, og ifølge direktøren for en RAM-producent har priserne ikke nået toppen endnu.

Indtil slutningen af sidste år syntes der ikke at være nogen ende på, hvor billigt RAM kunne blive. Det kom derfor som lidt af en overraskelse, da priserne på DRAM i slutningen af november begyndte at stige voldsomt. Den stigning er dog fortsat ind i det nye år, og i løbet af de første måneder accelereret.

Ifølge DRAMeXchange, en international B2B e-handelsplads for DRAM, er det især spotprisen på 256 MB SDRAM-blokke, der er steget voldsomt. I løbet af tre måneder er prisen steget med knap 50 procent og alene i den sidste uge med knap 8 procent. Det er spotprisen, så de endelige prisstigninger hos distributører og leverandører vil være højere. DRAMeXchange forudsiger, at priserne på SDRAM snart vil snart overhale priserne på DDR-RAM.

Ifølge den danske prisguide Edbpriser.dk er for eksempel prisen på 256 MB Apacer SDRAM steget med cirka 67 procent siden nytår, og prisen ligger dermed ikke langt fra prisen på DDR-RAM.

Lars Marcher, der er administrerende direktør for RAM-producenten Dataram, mener, at de voldsomme prisstigninger til dels skyldes en usikkerhed og spekulation i markedet.

? Der er en usikkerhed i markedet, som skaber turbulens, og i det her tilfælde får folk til at forvente prisstigninger. Den usikkerhed går gennem hele kanalen, fra producenter til distributører og kunder. Man har en generel forventning til, at hardware i 2002 vil sælge mere end sidste år, og det vil trække RAM-moduler med, siger han.

Konsolideringer i branchen

En anden forklaring er den konsolidering, der er undervejs i branchen. For eksempel har halvlederproducenten Micron i et stykke tid forhandlet om overtagelse af konkurrenten Hynix.

? Konsolideringen blandt producenterne af DRAM skaber en større kontrol over markedet. I dag taber producenterne penge på grund af de investeringer, de har bundet op i produktionen, siger Lars Marcher.

Dataram, der købte resterne af Memory Card Technology, er, ifølge Lars Marcher, en af de få hukommelsesproducenter, der i dag tjener penge, men Lars Marcher mener alligevel, at priserne må og vil komme højere op.

? Priserne er stadig ikke høje nok til at skabe en profitabel forretning, og jeg tror, at priserne vil fortsætte med at stige. Sidste år fik producenterne kun dækket de variable omkostninger, men i år skal de også have dækket udgifterne til faste omkostninger og de store investeringer, de har foretaget. De udgifter skal dækkes, og dertil er vi endnu ikke nået, siger han.

Relaterede links

DRAMeXchange




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere


Sådan drager du fordel af AI, Power Apps og branchemoduler med Business Central

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

03. oktober 2025 | Læs mere