RTX fastholder forventninger

Et nyt bestyrelsesmedlem samt en markering af, at selskabet forventer at levere det lovede overskud dette år, som det er beskrevet i selskabets sidste regnskab. Det var hovedpunkterne på generalforsamlingen i det nordjyske teleudviklingsselskab, RTX.

Nordjyske RTX Telecom, der udviklinger teknologi til mobiltelefoner, fastholder stadig forventningerne til årets omsætning og resultat i året 2001/2002. Forventningerne lyder på en nettoomsætning på omkring 200 millioner kroner samt et resultat efter skat på omkring 10 millioner kroner.

Det er noget bedre end resultatet for året 2000/2001, hvor omsætningen var 176 millioner kroner, og hvor RTX kom ud med et underskud på 4,3 millioner kroner efter skat.

Sidste år var første år, hvor RTX fik underskud. Den nordjyske virksomhed er ellers vokset kometagtigt siden stiftelsen i 1995 med vækstrater på omsætningen på aldrig under 37 procent om året.

Fra 1996 til 1997 var omsætningsvæksten på 154 procent. Året efter 61 procent fulgt at en vækst på 87 procent. Sidste år blev der dog trådt på den store bremse, og omsætningen steg med sølle 4,6 procent fra udgangen af 2000 til udgangen af 2001.

Fra 20 medarbejdere i 1995 var RTX ved udgangen af 2001 vokset til 237 medarbejdere.

Vice president i RTX Telecom , civilingeniør John Nissen Lund, fratrådte som bestyrelsesmedlem ved mandagens generalforsamling.

I hans sted valgtes civilingeniør Jens Hansen. Både John Nissen Lund og Jens Hansen indgår i selskabets oprindelige ejerkreds af 6 aktionærer. Resten af bestyrelsen blev genvalgt.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS