Videokameraet klæder dig af

Et filter på videokameraet gør det i stand til at se gennem tøj og andre genstande.

Kaya Special Optics har udviklet et såkaldt "Infrared See-Through Filter".
Hvis det monteres på et videokamera, vil det være i stand til visuelt at afsløre, hvad der gemmer sig bag overfladen på en genstand. Det kunne eksempelvis være at se gennem en trøje.

Ifølge Kaya Special Optics vil det infrarøde filter ikke kunne se igennem alle overflade, men det vil i mange tilfælde være i stand til det.

Det er ikke et nyt fænomen, at videokameraer kan "se" gennem tøj. For en del år siden sendte Sony et videokamera på gaden, der var udstyret med en form for nightvision. Men hvis den funktion blev tændt i dagslys, var det muligt at se igennem tøj. Kort efter den afsløring trak Sony videokameraet tilbage.

Spørgsmålet er, hvor længe Kaya Special Optics får lov at sælge sine filtre, før myndighederne slår ned på produkterne, der næppe er lovlige.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland