Ingen Samsung UMPC til danskerne

Samsung vil ikke sætte sin UMPC med navnet Q1 til salg i Danmark. Markedet er ganske enkelt ikke stort nok herhjemme, vurderer Samsung.

Lige nu kan sydkoreanere og amerikanere købe sig en UMPC (Ultra Mobile PC) fra Samsung. Men herhjemme kommer vi til at kigge forgæves efter den lille håndholdte enhed, der er skabt ud fra Microsofts Origami-koncept.

Ifølge Lars Reinius, der er nordisk salgschef for Samsungs it-produkter, er der nemlig ingen planer om at introducere Samsung Q1 i Danmark.

- Det er et fantastisk produkt, men der er nok ikke mange, som vil købe det, siger Lars Reinius til PC World Online.

Han henviser til, at der er stor nyhedsinteresse om UMPC'en i øjeblikket, men det tunge prisskilt, som Samsung Q1 har fået om halsen, vil afskrække en del forbrugere. Samtidig vurderer Lars Reinius, at markedet i Danmark ganske enkelt er for småt, og Samsungs indtægter ved salg af UMPC'en herhjemme ikke vil opveje udgifterne ved at stå for service, support og logistik.

Heller ikke i nogen af de andre nordiske lande vil UMPC’en fra Samsung blive sat til salg.

I USA og Sydkorea er Samsung Q1 netop kommet ud i butikkerne, og det er sket til en langt højere pris end forventet. Læs mere om den historie her.

Danmark kommer dog ikke helt til at undvære UMPC'er. Asus bud på en UMPC, R2H, forventes at ramme vores breddegrader sidst på efteråret eller i begyndelsen af vinteren.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere