Britiske banker fravælger internet

Britiske banker fravælger internet i jagten på nye kunder. Ifølge en undersøgelse, der netop er offentliggjort, vil pengeinstitutterne i det kommende år - i første omgang - bruge penge på at udbygge systemer til de traditionelle call centre.

En ny undersøgelse afslører, at til næste år vil de britiske pengeinstitutter bruge flere penge på at nå kunderne med traditionelle midler, end de vil bruge på teknologi-udvikling, herunder web.

Selv om næsten alle banker og kreditforeninger har et website, og mange af deres kunder benytter sig af netbanking, viser undersøgelsen, at internet ikke prioriteres af de britiske pengeinstitutter de næste tolv måneder.

Til gengæld vil banker og kreditforeninger bruge penge på systemer til blandt andet call centre.

Typisk gemmer mange af de britiske finansgrupperinger deres kundeoplysninger på et kludetæppe af forskellige og ofte inkompatible systemer. Dette gør det svært for firmaer at finde ud af, hvem deres mest profitable kunder er.

Ifølge undersøgelsen, der er foretaget af AIT, BT, eFunds og Microsoft, forventer bankerne at bruge 586 millioner pund (godt 7 milliarder kroner) på kundesystemer, hvoraf hovedparten skal gå til udbygning af call centre.

Til sammenligning har bankerne tænkt sig at bruge kun 69,8 millioner pund (842 millioner kroner) på internet-systemer.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere