I nyhedernes centrum

Portrætter, folketingsvalg, QuarkExpress, nyhedstrekanten, HTML, udlandsrejser, baggrund, landsdækkende, deadlines og gode kollegaer. Hvis du har mod på det, så er mulighederne og udfordringerne mange på Computerworld og Computerworld Online.

Selvom informationsteknologi selvfølgelig er både udgangs- og omdrejningspunkt for Danmarks IT-avis, er det ikke en praktikplads for nørdede drenge, der bruger al sin fritid på at kode Java.

På Computerworld handler det tværtimod om de konsekvenser informationsteknologien har for det danske samfund og erhvervsliv mere end det handler om teknologien i sig selv.

Jeg har været i praktik på Computerworld siden 1. august sidste år og skal fortsætte indtil 31. januar næste år, hvor jeg pakker sammen og drager tilbage til Danmarks Journalisthøjskole i Århus.

I nyhedernes centrum

I den tid, jeg har været i praktik, har IT-branchen oplevet sin værste krise nogensinde, og det smitter også af på journalistikken.

Det sætter store krav til ideudvikling, research og kildekritik. Specielt fordi Computerworld har kritiske læsere, som ikke er bange for at give ris og ros på debatforummet.

Heldigvis er der på Computerworld en række gode kollegaer, som gerne vil hjælpe og heller ikke er bange for at komme med kritik - positiv som negativ - af det, man skriver.

Når Computerworld i praktikopslaget skriver, at det er Danmarks mest citerede IT-medie, er det ikke helt forkert.

På Computerworld sidder man tæt på begivenhedernes gang, og man vil som praktikant ofte opdage, at ens artikler har både væsentlighed og aktualitet nok i sig til at blive citeret i aviser som for eksempel Berlingske Tidende, Jyllands-Posten og MetroXpress.

IT som i InternationalT

IT-branchen er en international branche, og det kommer til udtryk i både de stofområder, man dækker, og de steder man må tage hen for at opsøge information.

Indtil videre har jeg været i Dublin, Helsinki og London og i april tager jeg til Orlando, Florida, hvor jeg skal dække en stor konference og hver dag sende artikler tilbage til Danmark.

Praktikpladsen på Computerworld er en god kombinationsstilling, hvor man på avisen ud over at skrive artikler får lov til at arbejde med layout i QuarkExpress og traditionel avisproduktion, mens man på online-redaktionen kan prøve kræfter med HTML-kode, hypertekst, fotografering, grafik i Photoshop og flere daglige deadlines.

Er du stadig i tvivl, om Computerworld er noget for dig eller har du bare flere spørgsmål? Så skriv en e-mail eller ring til mig på telefon 77300397.

Her er nogle få eksempler på artikler, jeg har skrevet i min praktiktid:

Xbox får det svært i Danmark, 11. marts 2002
Speednames hæver automatisk penge, 5. marts 2002
TDC sylter IP-telefoni, 26. februar 2002
RAM-priser fortsætter himmelflugten, 20. februar 2002
Frygt får kommuner til at købe keywords, 13. februar 2002
Paven søger på dansk, 5. februar 2002
Lov rammer amatørpirater, 26. oktober 2001
Telmore har rod i taletidskonti, 7. august 2001

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Se alle vores events inden for it

Politiets Efterretningstjeneste

Vil du være med til at udvikle PETs ITSM-platform?

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Erfaren leder til cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Nordjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car