I nyhedernes centrum

Portrætter, folketingsvalg, QuarkExpress, nyhedstrekanten, HTML, udlandsrejser, baggrund, landsdækkende, deadlines og gode kollegaer. Hvis du har mod på det, så er mulighederne og udfordringerne mange på Computerworld og Computerworld Online.

Selvom informationsteknologi selvfølgelig er både udgangs- og omdrejningspunkt for Danmarks IT-avis, er det ikke en praktikplads for nørdede drenge, der bruger al sin fritid på at kode Java.

På Computerworld handler det tværtimod om de konsekvenser informationsteknologien har for det danske samfund og erhvervsliv mere end det handler om teknologien i sig selv.

Jeg har været i praktik på Computerworld siden 1. august sidste år og skal fortsætte indtil 31. januar næste år, hvor jeg pakker sammen og drager tilbage til Danmarks Journalisthøjskole i Århus.

I nyhedernes centrum

I den tid, jeg har været i praktik, har IT-branchen oplevet sin værste krise nogensinde, og det smitter også af på journalistikken.

Det sætter store krav til ideudvikling, research og kildekritik. Specielt fordi Computerworld har kritiske læsere, som ikke er bange for at give ris og ros på debatforummet.

Heldigvis er der på Computerworld en række gode kollegaer, som gerne vil hjælpe og heller ikke er bange for at komme med kritik - positiv som negativ - af det, man skriver.

Når Computerworld i praktikopslaget skriver, at det er Danmarks mest citerede IT-medie, er det ikke helt forkert.

På Computerworld sidder man tæt på begivenhedernes gang, og man vil som praktikant ofte opdage, at ens artikler har både væsentlighed og aktualitet nok i sig til at blive citeret i aviser som for eksempel Berlingske Tidende, Jyllands-Posten og MetroXpress.

IT som i InternationalT

IT-branchen er en international branche, og det kommer til udtryk i både de stofområder, man dækker, og de steder man må tage hen for at opsøge information.

Indtil videre har jeg været i Dublin, Helsinki og London og i april tager jeg til Orlando, Florida, hvor jeg skal dække en stor konference og hver dag sende artikler tilbage til Danmark.

Praktikpladsen på Computerworld er en god kombinationsstilling, hvor man på avisen ud over at skrive artikler får lov til at arbejde med layout i QuarkExpress og traditionel avisproduktion, mens man på online-redaktionen kan prøve kræfter med HTML-kode, hypertekst, fotografering, grafik i Photoshop og flere daglige deadlines.

Er du stadig i tvivl, om Computerworld er noget for dig eller har du bare flere spørgsmål? Så skriv en e-mail eller ring til mig på telefon 77300397.

Her er nogle få eksempler på artikler, jeg har skrevet i min praktiktid:

Xbox får det svært i Danmark, 11. marts 2002
Speednames hæver automatisk penge, 5. marts 2002
TDC sylter IP-telefoni, 26. februar 2002
RAM-priser fortsætter himmelflugten, 20. februar 2002
Frygt får kommuner til at købe keywords, 13. februar 2002
Paven søger på dansk, 5. februar 2002
Lov rammer amatørpirater, 26. oktober 2001
Telmore har rod i taletidskonti, 7. august 2001

Læses lige nu

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Quadsat ApS

    Robotics Engineer

    Fyn

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job