Nye tab til Motorola

Et underskud i første kvartal 2002 er det femte i træk for den amerikanske tele- og elektronikproducent Motorola. Igen lover selskabet dog, at minus bliver til plus i sidste halvdel af 2002, selvom salget faldt med 20 procent i forhold til året før.

Amerikanske Motorola fik i første kvartal en omsætning på cirka seks milliarder dollar svarende til godt 50 milliarder danske kroner.

Det er et fald på 20 procent i forhold til samme kvartal sidste år, og det er femte kvartal i træk, at Motorola er kommet ud med røde tal.

Kvartalsunderskuddet blev 174 millioner dollar, eller cirka 1,47 milliarder danske kroner, hvilket gav et underskud på 8 cent per aktie. Det er en forbedring i forhold til kvartalet før, hvor tabet var 10 cent per aktie.

Samtidig er det bedre end analytikernes forventninger, der ifølge en rundspørge foretaget af Thomson Financial/First Call var et underskud på 12 cent per aktie.

Efter en række organisatoriske omrokeringer i februar i år fokuserer Motorola nu på fem kerneområder, som er mobiltelefoner, halvledere, infrastrukturløsninger, bredbåndsudstyr og kommercielle og offentlige netværk.

Det eneste område, som voksede i omsætning i forhold til året før, er mobile produkter, hvor omsætningen steg med én procent til 2,3 milliarder dollar, hvilket svarer til cirka 19,4 milliarder danske kroner.

Motorola regner med at vende selskabets underskud til overskud i sidste halvdel af 2002.

Efter regnskabets offentliggørelse tirsdag steg Motorolas aktie på børsen i New York.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere