Systematic får kvalitets-stempel

Det århusianske softwarehus, Systematic Software Engineering, har fået en international blåstempling af sin softwareudvikling. Dermed er Systematic i selskab med organisationer som IBM, Motorola og NASA.

Smilene er brede på gangene i softwarevirksomheden Systematic Software Engineering A/S, efter at organisationen i marts blev eksamineret grundigt i sine interne rutiner og processer omkring softwareudvikling.

Syv mand fra den amerikanske benchmarking- og evalueringsvirksomhed, TeraQuest overvågede arbejdet i Systematics århusianske hovedkvarter i marts ? og fandt, at det var så godt, at Systematic kunne få et af de bedste højteknologiske kvalitetsstempler.

Systematic kan nu pege på certificering som CMM, Capability Maturity Model for Software Engineering, og derved er softwarevirksomheden kommet i selskab med virksomheder som NASA, Motorola og IBM samt Kodak og Boeing. Det skriver Systematic i en pressemeddelelse.

Virksomheden udvikler blandt andet planlægningssystemer til Forsvaret og elektroniske patientjournaler.

Certificering ofte et krav

Virksomheden er blevet vurderet ud fra flere hundrede kriterier ud fra retningslinier udviklet ved Software Engineering Institute ved Carnegie Mellon University i Pittsburgh.

En virksomhed bliver bedømt ud dens evne til i kontrakter at levere den ønskede funktionalitet i et stykke software ? til det aftalte tidspunkt og den aftalte pris.

Af den grund kræver flere virksomheder inden for luftfarts- og rumfartsindustrien, at deres leverandører er CMM-certificerede ? og det skal være på niveau 3. Netop det niveau er Systematic blevet godtkendt til, og derfor kan softwarevirksomheden nu byde på sådanne projekter.

Opnåelsen af CMM-certificeringen er et mål, som Systematic har arbejdet henimod i fem år, blandt andet ved at investere 20 millioner kroner i forskellige værktøjer, som sikrer kvaliteten i udviklingen af software.

Den administrerende direktør, Michael Holm, forventer, at kvalitetsstempler som CMM vil være et konkurrenceparameter fremover.

Der vil simpelthen komme et udskilningsløb blandt de softwarehuse, som leverer kundetilpassede løsninger, mener han.

- Kunderne vil simpelthen kræve, at leverandørerne ved, hvad de har med at gøre ? de skal kunne deres håndværk og helst have papir på det, siger Michael Holm i pressemeddelelsen.

Direktøren og de øvrige 270 ansatte i virksomheden luner sig givetvis også ved rosen fra lederen af det evalueringshold, der gennemgik Systematic i marts, Kent Johnson fra TeraQuest.

Han peger på virksomhedens organisatoriske fokus og opbakning omkring forbedring i processerne. Endvidere betegner han Systematics procesforbedringssystem som værende i verdensklasse og blandt de absolut bedste.

Relevant link:
Systematic Software Engineering

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job