HP: Stigende indtjening trods faldende salg

HP nåede forventningerne for andet kvartal.
Indtjeningen blev trods faldende salg næsten firedoblet. HP forventer dog ikke en opblomstring af markedet før til næste år.

Trods økonomisk afmatning og et generelt trængt marked, nåede Hewlett-Packard analytikernes forventninger til selskabets indtjening for andet kvartal, der samtidig blev det sidste kvartal, som HP gennemgik inden gigant-fusionen med Compaq.

HP melder om stigende indtjening, men faldende salg i kvartalet, hvor selskabet fik en omsætning på 10,6 milliarder dollar (86,97 milliarder kroner).

Det svarer til et fald på ni procent i forhold til det tilsvarende kvartal sidste år og et fald på syv procent i forhold til dette års første kvartal.

HP havde forventet en omsætning på omkring 11,1 milliarder dollar (91,07 milliarder kroner).

HP's adminstrerende direktør Carly Fiorina, roser HP for at have formået at holde sit fokus på trods af problemer med dels afmatningen i den globale økonomi og dels klarlægning af logistikken i forbindelse med kæmpefusionen med Compaq.

Trods den faldende omsætning steg HP's nettoindtjening markant med en firedobling fra 47 millioner dollar i andet kvartal sidste år til nu 252 millioner dollar (2,07 milliarder kroner).

HP vurderer, at der ikke umiddelbart er nogen tegn på, at situationen på markedet skulle blive bedre inden for den nærmeste tid.

- Depressionen indenfor IT-investeringer fortsætter, og prispresset er betragteligt. IT-budgetterne er ikke blevet forøgede og vil ikke blive forøgede, medmindre der kommer nye tegn på et økonomisk opsving. Mange virksomheder bruger slet ikke det fulde budget, siger Carly Fiorina.

Hun forventer ikke en væsentlig forbedring i markedet før til næste år.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Center For IT og Medicoteknologi

Teknisk projektleder til IT med afgørende betydning for sundhedsvæsenet

Københavnsområdet

AP Pension

AP Pension søger erfaren Product Owner

Københavnsområdet

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse