NTI: Når tale bliver guld

Kevin Yunai er med sit firma, Uridium, på NTI med en ny teknologi, der optager, gemmer og oversætter telefonsamtaler til tekst. Teknologien, som han har søgt patent på, skal testes på dansk grund, og det har ikke været svært at finde interesserede.

Det halter endnu med en teknologi, der kan oversætte dansk tale til skrift. Et par stavefejl stikker i øjnene, når telefonsamtalen sekunder efter, at røret er lagt på, læses på computeren. Skal det løses, kræver det, at man endnu selv redigerer teksten med hovedet og hånden. Lyden er dog helt i top i MP3-kvalitet, men når det skal være på dansk, tror Kevin Yunai ikke, at der nogensinde kommer en helt perfekt teknologi til at oversætte dette nichesprog. Det har dog den positive bieffekt, at iværksætteren Kevin Yunai fra begyndelsen tænker engelsk og spansk.

- Danmark er et testmarked, og snart rykker vi til udlandet. Både på engelsk og spansk findes rigtig gode teknologier til talegenkendelse, siger han.

Kevin Yunai har med hjælp af et 825.000 kroner stort lån fra NOVI Innovation skabt, hvad der kunne blive i hvert fald denne journalists bedste ven på jobbet, nemlig et system, der kan optage og oversætte mine telefonsamtaler til skrift.

Folketinget snuser til systemet
Jeg ringer til hans mobiltelefon og aftaler et møde. Med den ene hånd i lommen på det sorte jakkesæt og den anden ved øret, fortæller han mig, at han nu optager vores samtale. Sekunder efter dukker den op på en skærm som den sidste i rækken af samtaler, Kevin Yunai har optaget på NTI-messen i Bella Centret.

Samtalerne kan sorteres efter ønske, og når jeg klikker på de forskellige linier på en opstillet computerskærm dukker stemmerne op fra teknologichefer i Banestyrelsen, Folketinget samt en masse andre, der i løbet af messen har afprøvet systemet.

- Der er virkelig stor interesse for dette produkt. Det er første gang, jeg viser det frem, og allerede nu har jeg mange aftaler. En solid testgruppe er udpeget, og kunderne ønsker at benytte teknologien til vidt forskellige formål, fortæller Kevin Yunai.

Mobiltelefon som diktafon

Med systemet kan man bruge sin mobiltelefon som diktafon, hvor beskeden gemmes som tekst på ens computer. Systemet kan integreres med Outlook- eller Notes-kalenderen derhjemme, så den automatisk opdateres med mødetidspunkter etc. Har man glemt sin aftale, kan man ifølge Kevin Yunai ved hjælp af en SMS-besked spørge kalenderen, hvornår mødet er og forvente et svar. Møder og interviews kan optages og skrives ud. Mulighederne er mange.

Kevin Yunai har søgt dansk patent på teknologien og har henvendt sig til teleselskaberne i håbet om at indgå aftaler. Hans første indskydelse var, at teleselskaberne ville være vilde for at kunne tilbyde deres kunder en sådan tjeneste. Men efter de første henvendelser fik han besked på at gå hjem og skrive en klar forretningsplan for sit nyetablerede selskab, Uridiums, fremtid.

Efter at have pendlet frem og tilbage mellem teleselskaberne fik Kevin Yunai idéen at henvende sig direkte til slutbrugerne for at få systemet testet. Derfor er han på NTI, og det tror Kevin Yunai nu giver pote ? i hvert fald ud fra mængden af interesserede at dømme.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere