IBM og Eurotrust i ny alliance

IBM Danmark har på vegne af hele sin nordiske organisation indgået en aftale med Eurotrust om sikkerhedsteknologier til erhvervskunder og den offentlige sektor. Selskaberne havde i forvejen en alliance om systemer til fjern-backup.

Sikkerhedsfirmaet Eurotrust har indgået en ny aftale med verdens største IT-firma, IBM, om leverancer af sikkerhedsteknologier i Skandinavien.

IBM havde i forvejen en flerårig aftale med den amerikanske sikkerhedsgigant Verisign, der har Eurotrust som sin største forhandler med agenturer i Danmark, Sverige, Norge, Finland, Østrig, Schweiz og Italien.

Aftalen fokuserer på levering af digitale certifikater og nøglestrukturer til virksomheder og organisationer, der anvender PKI-teknologi (Public Key Infrastructure).

I april indgik IBM Danmark og Eurotrusts datterselskab, Eurotrust Netvaultning, en partneraftale om fjernstyrede backup-systemer, der gør det muligt at sikkerhedskopiere eksempelvis bærbare pc'er via IBM's Tivoli Storage Manager backup-system.

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job