Orange lukker for gratis mail-sms

Fra på mandag må Orange-kunder vinke farvel til muligheden for gratis at masseafsende sms-beskeder via e-mail-postkasser. Orange mener, at tiden nu er inde til at betaling for den hidtil gratis service.

Fra og med på mandag lukker og slukker teleselskabet Orange endegyldigt for muligheden for at sende gratis sms-beskeder til mobiltelefoner via e-mail-adresser.

Orange har nemlig besluttet at lægge sig i hjulet på TDC, der tidligere har stoppet for gratis masseafsendelse af sms-beskeder via internettet, meddeler Orange.

Det har været muligt at sende gratis sms-beskeder via et e-mail-program i længere tid, hvor teleselskaberne flere gange har været tvunget til at udvide kapaciteten for at kunne håndtere trafikken. Denne har været i stigning - blandt andet fordi virksomheder har benyttet sig af muligheden til at udsende reklame-sms'er.

Orange peger da også på, at en væsentlig grund til at stoppe for de gratis e-mail sms-beskeder er, at selskabet ikke vil blive ved med at finansiere virksomheders sms-markedsføring i en tid, hvor mikrobetalinger så småt er ved at blive en realitet.

- Det har været et rent slaraffenland for afsenderne, mener Orange.

På trods af mandagens lukning af slaraffenlandet vil brugerne dog fortsat have mulighed for at sende reklame-sms'er til mobiltelefoner, meddeler Orange.

Det kommer til at ske via Orange-produktet SMS Engros og kommer til at koste et beløb og vil ifølge Orange give virksomhederne bedre kontrol over, hvornår mobilkunderne skal modtage budskabet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Chef Enterprise Arkitekt i PET - Form PET's Digitale Fremtid

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job