Tre konkurrenter støtter Newsbooster

Nu bliver det ikke en mod en, men fire mod en i sagen om dybe links. Konkurrenterne på området for nyhedsovervågning, Visator, Infopaq og IDG, har besluttet at støtte Newsbooster ved at intervenere i retssagen.

Nyhedsagenter og søgemaskiners fremtid skal sikres. Det er holdningen hos tre selskaber, der nu har valgt at støtte tjenesten Newsbooster.com i sin kamp mod organisationen Danske Dagblades Forening.

Dagbladenes organisation, DDF, har begæret fogedsag mod Newsbooster.com med den begrundelse, at tjenesten overtræder god markedsføringsskik. DDF bryder sig ikke om, at Newsbooster systematisk scanner nyhedsmedier på nettet og publicerer dybe links til artikler blandt andet på nyhedssites, som tilhører medlemmer af DDF.

Infopaq, Visator og IDG (ejeren af blandt andet nærværende medie Computerworld Online) har valgt at - som det hedder på retssprog - bi-intervenere i fogedbegæringen mod Newsbooster.com. Det vil sige, at selskaberne frivilligt sætter sig med Newsbooster.com på anklagebænken.

De tre støttende selskaber har det til fælles, at de helt eller blot delvist har nyhedsovervågning som forretningsområde. Det foregår for eksempel ved, at man for kunderne scanner et væld af nyhedsmedier på nettet og på websteder eller sites publicerer direkte, dybe links til de enkelte artikler.

Folketingets IT- & Erhvervsudvalg bliver også bedt om at tage stilling til spørgsmålet om systematisk brug af dybe links. Visator, IDG og Infopaq har skrevet et brev til udvalget, som bliver spurgt: Er De for eller imod retten til "den frie bevægelse på internettet".

Fogedsagen mellem parterne er fastsat til 24. og 25. juni 2001.



Vil du vide mere om Newsbooster og DDF?

NewsScanner overvåger 300+ medier

Prøv gratis i 30 dage.

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S