En MP3-afspiller alle kan sluge

Kan en MP3-afspiller på størrelse med en spilleterning bruges til noget som helst fornuftigt? Ja, det kan den godt.

En MP3-afspiller alle kan sluge

Ganske vist er “verdens mindste MP3-afspiller” en forslidt titel. Men mon dog ikke MobiBlu 1500i med sine sølle 24×24×24 millimeter og 18 gram har ret til den? Den er ikke større end en rafleterning, og maler man øjne på den, kan den sagtens bruges til en omgang Matador.

Den er faktisk så lille, at der eksisterer en reel risiko for at komme til at sluge musikken. Samtidig ser den umådelig sød ud. Den fås i seks farver og har ægte OLED display.

Også billedlig talt byder den lille terning på faciliteter, der er lige til at sluge. Den indbyggede hukommelse på testmodellen er 1 GB, hvilket svarer til 12 cd'er (MobiBlu fås dog også med 256 og 512 MB), og ud over MP3 understøttes også WMA og WMA-DRM og ID3-tags.

Der er indbygget FM-radio med 20 faste stationer og mulighed for optagelse, ligesom der er diktafon, hvor både optagestyrke og optagekvalitet kan indstilles til henholdsvis 0-22,5 dB og 64-160 kilobits pr. sekund.

Ovenpå sidder forbindelsen til omverdenen i form af et enkelt 3-polet minijack, der alt efter behov tager sig af signal til ørepropperne og overførsel af data foruden opladning af det lille indbyggede Li-Polymer batteri, der holder til 10 timers musik. Her fastgøres også det halsophæng, der er udformet som en del af ørepropperne.

Det betyder, at MP3-afspilleren bæres om halsen og ikke behøver at hænge i brugerens øregange. Ørepropperne er i øvrigt også ret smart designet og sidder godt og behageligt i ørerne.

Gengivelseskvaliteten er tilmed forbavsende god og bliver egentlig ikke fantastisk meget bedre med dyrere modeller. Ganske flot for medleverede ørepropper.

Også når det gælder afspilningsfaciliteter, er der noget at smage på. Klangbilledet kan reguleres på et utal af måder, og der er indlagt en hel del mere eller mindre brugbare effekter. Man kan for eksempel vælge fornemmelsen af højttalerstørrelse i seks trin, ligesom der er indbygget en ret overbevisende regulerbar surround.

Der er 10-trins Trubass funktion (basforstærkning) samt equalizer med ni faste indstillinger (inkl. SRS og Trubass). Og så er der – ja, man tror det næsten ikke – en “rigtig” 5-bånds equalizer med fem forskellige frekvensbånd mellem 62 og 16.000 Hz. Orgiet afsluttes med en fade-in feature, der skruer lyden gradvis op til et forvalgt niveau. Det er da bare flabet!

Ubekvem i lommen

Displayet på diminutive 2×2 cm er godt nok ikke vældigt, men det giver masser af information til alle med forstørrelsesglas – oven i købet på seks sprog. Kontrasten er indstillelig i 10 trin. Desuden er det muligt at bestemme scroll-hastigheden (hvor hurtigt ID3-tag-informationerne kører hen over skærmen) fra én til tolv gange i fem trin.

For at spare på batteriet kan displayet slukke efter 5-30 sekunder, ligesom hele afspilleren kan slukke og lukke efter 0-10 minutter. Der er yderligere “godnatsluk” efter 10-60 minutter, så brug roligt P1-udsendelser som slumremiddel.

Hvorfor er der ikke også bipbip-vækkeur?
Betjeningen er trods de mange mulig­heder rimeligt enkel og intuitiv. For rigtigt at svælge i de mange indstillingsmuligheder skal man muligvis nok lade de tykkeste fummelfingre blive hjemme, men de fleste funktioner skal trods alt kun indstilles en enkelt gang.

Tilslutning til pc og overførsel af filer går som en leg. Og mens man er i gang, kan man opdatere den indbyggede software fra websiden www.mobiblu.com og blandt andet få endnu mere alsidige afspilnings- og navigationsmuligheder. Samtidig genoplades det indbyggede batteri. En fuld opladning tager 3 timer.

Og resultatet af det hele, lyden, er virkelig god. Er der slet ingen kritikpunkter? Jo, udformningen er sgu dum! Small er ikke altid all! MobiBlu 1500i skal holdes langt fra småbørn, der formentlig omgående vil proppe sådan en lille farvet tingest i munden.

Den er også ret ubekvem at have i en hvilken som helst lomme, og størrelsen på betjeningsknapper og display er kun lige akkurat til at leve med. Og tænk, hvis man havde kunnet se optagestyrken på displayet og haft mulighed for at optage fra en ekstern lydkilde, for eksempel en cd-afspiller. Endelig er prisen på 1.200 kr. (+ forsendelse) temmelig høj.
Der er nogle, der siger, at man ikke kan få alt. De har ret!

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos