En MP3-afspiller alle kan sluge

Kan en MP3-afspiller på størrelse med en spilleterning bruges til noget som helst fornuftigt? Ja, det kan den godt.

En MP3-afspiller alle kan sluge

Ganske vist er “verdens mindste MP3-afspiller” en forslidt titel. Men mon dog ikke MobiBlu 1500i med sine sølle 24×24×24 millimeter og 18 gram har ret til den? Den er ikke større end en rafleterning, og maler man øjne på den, kan den sagtens bruges til en omgang Matador.

Den er faktisk så lille, at der eksisterer en reel risiko for at komme til at sluge musikken. Samtidig ser den umådelig sød ud. Den fås i seks farver og har ægte OLED display.

Også billedlig talt byder den lille terning på faciliteter, der er lige til at sluge. Den indbyggede hukommelse på testmodellen er 1 GB, hvilket svarer til 12 cd'er (MobiBlu fås dog også med 256 og 512 MB), og ud over MP3 understøttes også WMA og WMA-DRM og ID3-tags.

Der er indbygget FM-radio med 20 faste stationer og mulighed for optagelse, ligesom der er diktafon, hvor både optagestyrke og optagekvalitet kan indstilles til henholdsvis 0-22,5 dB og 64-160 kilobits pr. sekund.

Ovenpå sidder forbindelsen til omverdenen i form af et enkelt 3-polet minijack, der alt efter behov tager sig af signal til ørepropperne og overførsel af data foruden opladning af det lille indbyggede Li-Polymer batteri, der holder til 10 timers musik. Her fastgøres også det halsophæng, der er udformet som en del af ørepropperne.

Det betyder, at MP3-afspilleren bæres om halsen og ikke behøver at hænge i brugerens øregange. Ørepropperne er i øvrigt også ret smart designet og sidder godt og behageligt i ørerne.

Gengivelseskvaliteten er tilmed forbavsende god og bliver egentlig ikke fantastisk meget bedre med dyrere modeller. Ganske flot for medleverede ørepropper.

Også når det gælder afspilningsfaciliteter, er der noget at smage på. Klangbilledet kan reguleres på et utal af måder, og der er indlagt en hel del mere eller mindre brugbare effekter. Man kan for eksempel vælge fornemmelsen af højttalerstørrelse i seks trin, ligesom der er indbygget en ret overbevisende regulerbar surround.

Der er 10-trins Trubass funktion (basforstærkning) samt equalizer med ni faste indstillinger (inkl. SRS og Trubass). Og så er der – ja, man tror det næsten ikke – en “rigtig” 5-bånds equalizer med fem forskellige frekvensbånd mellem 62 og 16.000 Hz. Orgiet afsluttes med en fade-in feature, der skruer lyden gradvis op til et forvalgt niveau. Det er da bare flabet!

Ubekvem i lommen

Displayet på diminutive 2×2 cm er godt nok ikke vældigt, men det giver masser af information til alle med forstørrelsesglas – oven i købet på seks sprog. Kontrasten er indstillelig i 10 trin. Desuden er det muligt at bestemme scroll-hastigheden (hvor hurtigt ID3-tag-informationerne kører hen over skærmen) fra én til tolv gange i fem trin.

For at spare på batteriet kan displayet slukke efter 5-30 sekunder, ligesom hele afspilleren kan slukke og lukke efter 0-10 minutter. Der er yderligere “godnatsluk” efter 10-60 minutter, så brug roligt P1-udsendelser som slumremiddel.

Hvorfor er der ikke også bipbip-vækkeur?
Betjeningen er trods de mange mulig­heder rimeligt enkel og intuitiv. For rigtigt at svælge i de mange indstillingsmuligheder skal man muligvis nok lade de tykkeste fummelfingre blive hjemme, men de fleste funktioner skal trods alt kun indstilles en enkelt gang.

Tilslutning til pc og overførsel af filer går som en leg. Og mens man er i gang, kan man opdatere den indbyggede software fra websiden www.mobiblu.com og blandt andet få endnu mere alsidige afspilnings- og navigationsmuligheder. Samtidig genoplades det indbyggede batteri. En fuld opladning tager 3 timer.

Og resultatet af det hele, lyden, er virkelig god. Er der slet ingen kritikpunkter? Jo, udformningen er sgu dum! Small er ikke altid all! MobiBlu 1500i skal holdes langt fra småbørn, der formentlig omgående vil proppe sådan en lille farvet tingest i munden.

Den er også ret ubekvem at have i en hvilken som helst lomme, og størrelsen på betjeningsknapper og display er kun lige akkurat til at leve med. Og tænk, hvis man havde kunnet se optagestyrken på displayet og haft mulighed for at optage fra en ekstern lydkilde, for eksempel en cd-afspiller. Endelig er prisen på 1.200 kr. (+ forsendelse) temmelig høj.
Der er nogle, der siger, at man ikke kan få alt. De har ret!

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS