Bedre hospitalshygiejne med RFID i sengen

Ved hjælp fra RFID-brikker kan hospitalssenge nu selv fortælle, hvornår de skal gøres rene. Lige nu er et projekt i gang, der skal hæve det generelle rengøringsniveau af hospitalssenge i Tyskland.

Nu bliver hospitalssengen også digital. Kommunehospitalet i Bielefeld i midten af Tyskland har som de første udstyret alle senge med RFID-brikker. På den måde kan alle senge nemt identificeres og rengøres efter behov.

Siemens har sammen med sengeproducenten Stiegelmeyer indbygget to UHF RFID- transpondere i sengene på hospitalet.

Radiobrikkerne sender et signal til modtagere ved dørene, som sender dataen videre til administrations-softwaren. Derfra sendes instruktioner tilbage om, i hvilken grad af rengøring sengen kræver.

Før rengjorde hospitalet alle senge ud fra den samme procedure i et centralt rengøringsafsnit. Men man vidste ikke, hvor længe en seng ville være om at komme tilbage klar til brug.

Med nyt administrations-software og integrerede RFID-brikker kan alle senge nu overvåges og rengøres, mens der tages højde for, om en patient har ligget med en brækket ankel eller med en smitsom sygdom i sengen.

Med dette system får alle hospitalssenge dækket deres reelle rengøringsbehov. Hvis sengen kun er brugt en enkel dag, er en simpel desinfektion tilstrækkelig. Har den på den anden side stået tre dage, får den en komplet desinfektion af alle dele.

Samtidig holder administrations-softwaren styr på reparationer. Information om dette vises straks på en skærm i vedligeholdelsesafdelingen, når sengen kører ind.

I fremtiden kan man på hospitalet også overvåge, hvor længe rengøring og vedligeholdelse varer. Ud fra disse oplysninger kan man konstant forholde sig til behovet for antallet af senge. På den måde står man ikke med for mange senge, der optager plads, eller for få senge, så der ikke er plads til patienterne.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT Korsør

    Region Sjælland

    Scan Global Logistics

    PMO Project Manager

    Københavnsområdet

    Vivant ApS

    IT-supporter til Servicedesk

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank