Bedre hospitalshygiejne med RFID i sengen

Ved hjælp fra RFID-brikker kan hospitalssenge nu selv fortælle, hvornår de skal gøres rene. Lige nu er et projekt i gang, der skal hæve det generelle rengøringsniveau af hospitalssenge i Tyskland.

Nu bliver hospitalssengen også digital. Kommunehospitalet i Bielefeld i midten af Tyskland har som de første udstyret alle senge med RFID-brikker. På den måde kan alle senge nemt identificeres og rengøres efter behov.

Siemens har sammen med sengeproducenten Stiegelmeyer indbygget to UHF RFID- transpondere i sengene på hospitalet.

Radiobrikkerne sender et signal til modtagere ved dørene, som sender dataen videre til administrations-softwaren. Derfra sendes instruktioner tilbage om, i hvilken grad af rengøring sengen kræver.

Før rengjorde hospitalet alle senge ud fra den samme procedure i et centralt rengøringsafsnit. Men man vidste ikke, hvor længe en seng ville være om at komme tilbage klar til brug.

Med nyt administrations-software og integrerede RFID-brikker kan alle senge nu overvåges og rengøres, mens der tages højde for, om en patient har ligget med en brækket ankel eller med en smitsom sygdom i sengen.

Med dette system får alle hospitalssenge dækket deres reelle rengøringsbehov. Hvis sengen kun er brugt en enkel dag, er en simpel desinfektion tilstrækkelig. Har den på den anden side stået tre dage, får den en komplet desinfektion af alle dele.

Samtidig holder administrations-softwaren styr på reparationer. Information om dette vises straks på en skærm i vedligeholdelsesafdelingen, når sengen kører ind.

I fremtiden kan man på hospitalet også overvåge, hvor længe rengøring og vedligeholdelse varer. Ud fra disse oplysninger kan man konstant forholde sig til behovet for antallet af senge. På den måde står man ikke med for mange senge, der optager plads, eller for få senge, så der ikke er plads til patienterne.

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S