Radiointerview med PC Worlds redaktør

I anledning af pc'ens 25 års fødselsdag var PC Worlds bladredaktør i dag i Go'Morgen P3 for at forklare lidt om beige computere og bambus-pc'er. Hør interviewet her.

I disse dage fylder pc’en 25 år, og det er ikke kun PC World, der fejrer dette i disse dag.

Radioprogrammet Go'Morgen P3 ville også være med til festen, og derfor var PC Worlds redaktør, Lars Jacobsen, i dag i radioen for at fortælle lidt om pc'ens historie.

Her måtte Lars Jacobsen svare på spørgsmål som: Hvorfor har så mange computere i løbet af historien egentlig været beige? Og så blev begrebet bambus-pc´er også rundet.

Radiointerviewet kan høres ved at følge dette link.

Herefter skal du vælge P3 i fanebladet og derefter Go’morgen P3.

Så åbnes DR's netradioafspiller, og der skal manuelt spoles frem, da der går en time og 45 minutter, inden interviewet med Lars Jacobsen kommer. Det sker lige efter musiknummeret She’s Made Of Chalk med Kashmir.

Her er et billede, der viser cirka, hvor langt man skal spole frem.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S