Danmark i front med bredbånd

Så giver vi endelig sydkoreanerne smæk. Danmark har indtaget verdens førsteplads, når det gælder antallet af bredbåndsforbindelser.

Sydkorea har længe været førende, når det gælder udbredelsen af bredbånd inden for landets grænser. Men ikke længere. Nu har vi danskere endelig overhalet de teknologi-fikserede sydkoreanere.

Ifølge tal fra OECD (Organization for Economic Co-operation and Development) er der i Danmark 29,3 bredbåndsforbindelser per 100 indbyggere. Det gør Danmark til det land i verden med den tætteste dækningsgrad af bredbånd.

Sydkorea har ellers haft duksepladsen i lang tid, men er blevet forvist til en fjerdeplads i OECD's opgørelse.

Andenpladsen går til Holland med 28,8 bredbåndsforbindelser per 100 indbyggere, mens tallet er 27,3 for Island, der ligger sig på tredjepladsen. Bundskraberen er ifølge OECD Grækenland med sølle 2,7 bredbåndforbindelser per 100 indbyggere.

PC World er i øvrigt klar med en købsguide til superhurtigt bredbånd, så du kan får et overblik over priser og udbydere, inden du svinger dankortet og sikrer Danmarks placering som verdens førende land, når det gælder bredbåndsforbindelser. Du kan læse købsguiden her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS