Danmark i front med bredbånd

Så giver vi endelig sydkoreanerne smæk. Danmark har indtaget verdens førsteplads, når det gælder antallet af bredbåndsforbindelser.

Sydkorea har længe været førende, når det gælder udbredelsen af bredbånd inden for landets grænser. Men ikke længere. Nu har vi danskere endelig overhalet de teknologi-fikserede sydkoreanere.

Ifølge tal fra OECD (Organization for Economic Co-operation and Development) er der i Danmark 29,3 bredbåndsforbindelser per 100 indbyggere. Det gør Danmark til det land i verden med den tætteste dækningsgrad af bredbånd.

Sydkorea har ellers haft duksepladsen i lang tid, men er blevet forvist til en fjerdeplads i OECD's opgørelse.

Andenpladsen går til Holland med 28,8 bredbåndsforbindelser per 100 indbyggere, mens tallet er 27,3 for Island, der ligger sig på tredjepladsen. Bundskraberen er ifølge OECD Grækenland med sølle 2,7 bredbåndforbindelser per 100 indbyggere.

PC World er i øvrigt klar med en købsguide til superhurtigt bredbånd, så du kan får et overblik over priser og udbydere, inden du svinger dankortet og sikrer Danmarks placering som verdens førende land, når det gælder bredbåndsforbindelser. Du kan læse købsguiden her.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S