GPS og PDA i ét

Hewlett-Packard vil gerne have det til at køre for sin nyeste iPAQ-model. Derfor har den GPS indenbords og præinstalleret software fra TomTom.

Hewlett-Packard har indset, at det er bøvlet og besværligt selv at installere navigationssoftware på en PDA med indbygget GPS.

Derfor kommer den nye topmodel, iPAQ rx5940, med præinstalleret software fra TomTom, så PDA’en ikke kommer på afveje. Med modellen følger et kort over hele Europa, og den er klar til at vise vej, når den bliver tændt første gang, lover HP.

PDA'en kører på Windows Mobile 5.0-platformen, så man kan arbejde med programmer som Word, Excel, Powerpoint og Outlook, når man er på farten.

Den indbyggede flash-ROM-hukommelse er på to gigabyte, og iPAQ'en understøtter Bluetooth 2.0. Som en af de første PDA'er på markedet tilbyder den desuden WLAN G, så brugeren kan gå på nettet med fuld hastighed, når der er et trådløst netværk inden for rækkevidde.

PDA'ens QVGA-skærm er 3,5 tommer, og der følger en holder med, så iPAQ'en kan placeres forsvarligt i bilen.

iPAQ rx5940 koster 3.999 kroner, og den er ude i butikkerne i begyndelsen af november. Den har også en lillebror, iPAQ rx5725, med mindre hukommelse og udelukkende kort over Skandinavien. Til gengæld koster den 1.000 kroner mindre.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere