Tung og dyr Tablet PC

Samlet lider Tecra M7 under de børnesygdomme, der har forhindret Tablet pc-maskinerne i at slå igennem for alvor: Nemlig for høj pris og ditto vægt i forhold til det tænkte formål.

Tung og dyr Tablet PC

Da Microsoft lancerede Windows XP Tablet Edition i 2002, tvivlede mange på, at konceptet ville blive den helt store succes.

Ganske vist var ideen om en notebook med tryk- eller magnetfølsom skærm spændende, og godt nok var anvendelsesmulighederne oplagte inden for blandt andre sundhedssektoren. Mange spurgte imidlertid sig selv, hvad de egentlig skulle bruge funktionaliteten til.

I dag er markedet for tablet-pc'er da også stadig så begrænset, at eksempelvis Dell ikke har fundet det umagen værd at sende Tablet pc-maskiner på markedet.

Toshiba holder fast i konceptet med denne Tecra M7, der fungerer som en traditionel notebook, men kan anvendes som Tablet pc, når man vender skærmen 180 grader og låser den fast til rammen. Den medfølgende pen registreres allerede en centimeter fra skærmen og styrer markørens bevægelser ubesværet.

Computeren er udstyret med en ­Intel Core Duo T2300 processor med en clockfrekvens på 1,66 GHz. En kapabel dobbeltkerneprocessor, der dog ikke får lov at trække helt igennem, da vores test­maskine kun havde 512 megabyte systemhukommelse.

Det er givetvis i underkanten, hvis man vil kunne køre Windows Vista for fuld udblæsning (flere Vista-versioner vil understøtte Tablet pc-funktionalitet som udgangspunkt).

Alligevel sneg maskinen sig op på en PCMark05-score på 3.174, hvilket er ganske udmærket for en bærbar. Dette tilskrives ikke blot processoren, men også grafiske kredsløb af typen Nvidia Quadro NVS 110M med 256 MB hukommelse, der er beregnet til professionel brug, eksempelvis sammen med CAD-programmer.

Kredsløbene er imidlertid mindre egnede til spil og vil ikke give lige så gode resultater i dén boldgade som kredsløb, der er målrettet det private marked. Harddisken på 75 GB er tilstrækkelig til professionelt applikationsbrug, men i underkanten, hvis man har planer om at fylde gigabyte på gigabyte af musik eller film på maskinen.

Fint udstyr – høj pris

Skærmen er i 14,1 tommer bredformat med en opløsning på 1.440 x 900. Desuden finder vi Bluetooth, multikortlæser, 802.11 a/b/g trådløst netværk, indbygget fingeraftrykslæser og fire USB-porte. Udstyrsniveauet er der altså intet galt med, og som sådan kan Tecra M7 godt anbefales til professionelle.

Omvendt er maskinen ikke anbefalelsesværdig til private, der vil kunne få større ydelse og skærmstørrelser for langt færre penge andetsteds.

Vi målte batteritiden til 77 minutter med BatteryEater 05 Pro 2.60 ved fuld ydelse, deaktiverede strømsparefunktio­ner, højeste lysstyrke på skærmen og slukket trådløst netværk.

Det er lidt i underkanten, selv om den reelle batteritid ved almindelig arbejdsbelastning givetvis er den dobbelte. Desuden er vægten på 2,79 kilo for høj, hvis man skal slæbe rundt på maskinen hele dagen.

Samlet lider Tecra M7 altså under de børnesygdomme, der har forhindret Tablet pc-maskinerne i at slå igennem for alvor: Nemlig for høj pris og ditto vægt i forhold til det tænkte formål.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen