Smart dobbeltsidet LCD-skærm

Samsung har opfundet en lille, dobbeltsidet LCD-skærm, der viser to forskellige billeder eller data samtidigt på sin for- og bagside. Opfindelsen skal især bruges i klap-telefoner.

I den nære fremtid bliver vores mobiltelefoner lidt tyndere.

Samsung har nemlig opfundet en dobbeltsidet LCD-skærm, der blandt andet skal bruges i klap-telefoner, og som minimum slanker mobilerne med en millimeter.

Ifølge Zdnet.co.uk er skærmen 2,2 tommer, og den kan vise forskellige billeder eller data samtidigt på sin for- og bagside.

På klap-telefoner findes i nogle tilfælde en lille skærm på ydersiden, der kan ses i lukket tilstand, mens en større dukker op, når telefonen klappes ud.

Med opfindelsen behøver telefonen fremover kun at blive udstyret med en enkelt skærm, og dermed kan den produceres tyndere.

Det forventes, at de nye LCD-skærme dukker op i mobiltelefoner i løbet af dette år.

KMD A/S

SAP-arkitekt

Københavnsområdet

KMD A/S

SAP-arkitekt

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Machine Learning Operations Engineer til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Københavnsområdet

Styrelsen For It og Læring

Teknisk medarbejder til it-styring og studieproduktion

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S