Smart dobbeltsidet LCD-skærm

Samsung har opfundet en lille, dobbeltsidet LCD-skærm, der viser to forskellige billeder eller data samtidigt på sin for- og bagside. Opfindelsen skal især bruges i klap-telefoner.

I den nære fremtid bliver vores mobiltelefoner lidt tyndere.

Samsung har nemlig opfundet en dobbeltsidet LCD-skærm, der blandt andet skal bruges i klap-telefoner, og som minimum slanker mobilerne med en millimeter.

Ifølge Zdnet.co.uk er skærmen 2,2 tommer, og den kan vise forskellige billeder eller data samtidigt på sin for- og bagside.

På klap-telefoner findes i nogle tilfælde en lille skærm på ydersiden, der kan ses i lukket tilstand, mens en større dukker op, når telefonen klappes ud.

Med opfindelsen behøver telefonen fremover kun at blive udstyret med en enkelt skærm, og dermed kan den produceres tyndere.

Det forventes, at de nye LCD-skærme dukker op i mobiltelefoner i løbet af dette år.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S