Mindre spam på grund af jordskælv

I januar faldt den samlede spamudsendelse med ti procent. Et irsk firma mener, at nedgangen skyldes et jordskælv i Taiwan i slutningen af december.

En naturkatastrofe er ikke så gal, så den ikke er godt for et eller andet.

Eksempelvis er et kraftigt jordskælv åbenbart et godt middel mod spam.

Ifølge det irske webhostingfirmaet IE Internet så er et jordskælv, der fandt sted i slutningen af december i Taiwan, en mulig årsag til at den samlede spamudsendelse på verdensplan faldt med ti procent i januar i forhold til december, og at virusangreb samtidig faldt med tre procent, fortæller The Register.

Men før man glæder sig for tidligt over spammernes deroute, så viser tallene, at januar alligevel slog spamrekord i forhold til samme måned året før. Hele 53,1 procent af alle sendte e-mail i januar var spam, hvor tallet i januar 2006 lå på 52 procent.

Jordskælvet, der tog sin del af spammailen, var på 7,1 på Richterskalaen og forvoldte omfattende skader på otte undersøiske fiberkabler i farvandet mellem Taiwan og Filippinerne. Det påvirkede internet- og telefonforbindelserne kraftigt i Taiwan, Hong Kong, Kina, Sydkorea og Japan.

Det betød, at førende spamnationer som Kina og Korea ikke var blandt de mest spammende nationer i januar. Til gengæld var Rusland og Brasilien storleverandører i årets første måned.

Omkring 12 procent af alle e-mail indeholdt virus i januar ifølge IE Internet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere