Forårskåde kompaktmodeller

Hvor Sony satser på at indfange forårsfotograferne med ultrakompakte modeller, forsøger Panasonic sig med lidt større produkter, der til gengæld brillerer med 10x optisk zoom og billedstabilisering.

Forårskåde kompaktmodeller

Ti gange optisk zoom er bestemt ikke hverdagskost i et kompakt digitalkamera, men det finder man ikke desto mindre i begge Panasonics to nye Lumix-modeller.

Begge kameraer har desuden 28 millimeter vidvinkel samt optisk billedstabilisator, og det kan man heller ikke tage for givet i dette produktsegment.

Storebroderen, Lumix DMC-TZ3, tager billeder med en maksimal opløsning på 7,2 megapixel og er udstyret med en skærm på tre tommer. Hvilket alt sammen er helt igennem acceptabelt.

Til gengæld har vægten sneget sig op på 232 gram, godt og vel dobbelt så meget som markedets mindste digitale kompaktmodeller. Ligeledes kan den vejledende udsalgspris på 3.800 kroner ikke siges at være helt lav.

Lillebroderen i den nye Panasonic-kollektion,
Lumix DMC-TZ2, koster 3.400 kroner, fotograferer med maksimalt 6,1 megapixel og har en skærm på 2,5 tommer.

Her er også barberet ti gram af vægten i forhold til TZ3, som modellen forfra ligner på en prik.

Miniputter fra Sony

Sony er også på banen, men i den trods alt mere lommeegnede del af butikken.

Med en vægt på cirka 150 gram og ultratyndt design er de nye modeller DSC-W80 med 7,2 megapixel og DSC-W90 med 8,1 megapixel både mindre og lettere end konkurrenterne fra Panasonic.

Begge Sony-modeller har en skærm på 2,5 tommer og en helt almindelig 3x optisk zoom.

Kamerasoftwaren har samtidig en form for ansigtsgenkendelse, hvilket skulle gøre det lettere at tage portrætter og gruppebilleder uden at kikse indstillingerne fatalt.

Sony slår selv på heavy-tromme for kameraernes evne til - som de første Sony-modeller - at sende billeder videre til et tv i en opløsning på op til 1920 x 1080 billedpunkter, svarende til opløsningen på den "største" High Definition TV-standard, 1080p.

Vi må være ærlige og indrømme totalt manglende kendskab til, om kameraer fra andre producenter kan det samme eller ej. Men vil man se sine billeder på sit nye 1080p-kapable fladskærms-tv, er det sikkert en fin detalje.

Sony Cyber-shot DSC-W80 vil koste 2.499 kroner, når det kommer på gaden sidst i denne måned, mens man må lægge en plovmand ekstra for DSC-W90.

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS