Xbox 360 går i sort

Konsolkrigen mellem Xbox 360 og PlayStation spidser til. Microsoft har opgraderet sin konsol, så den nu fås i farven sort med HDMI-port og en harddisk på hele 120 gigabyte.

Den store konsolkamp mellem, Xbox 360 og PlayStation 3 er nu endelig i gang, efter Sony – mange måneder forsinket - fik sendt sin konsol ind på det europæiske marked.

Microsoft har haft et års forspring med sin Xbox 360, og konsollen har nu fået en opgradering for bedre at matche sin nye konkurrent.

Xbox 360 Elite hedder modellen, der har en harddisk er på 120 gigabyte. Det er 100 gigabyte mere end den første version af Microsofts konsol.

Den sorte sag er desuden udstyret med HDMI-port, og et HDMI-kabel medfølger, så konsollen kan forbindes til fladskærmsfjernsynet.

Overraskende er den nye maskine ikke udstyret med et indbygget HD DVD-drev, som kan matche PlayStation 3, der fra fødslen har et Blu-ray-drev indenbords, der kan afspille dvd-film i high definition.

Udelukkelsen af HD DVD-drevet skyldes ifølge Microsoft, at de ikke vil lægge ekstra omkostninger på den nye konsol. Microsoft vil i stedet lade det være op til forbrugerne at vælge, om de vil investere i et eksternt HD DVD-drev, der kan købes som ekstraudstyr til konsollen. Den vejledende pris er 1.595 kroner.

Xbox 360 Elite skulle efter planen komme ud i butikkerne i slutningen af april i USA. Prisen bliver 480 dollar, cirka 2.700 kroner.

Microsoft i Danmark har ikke noget bud på, hvornår konsollen vil dukke op herhjemme. Prisen ventes dog at blive noget højere end den amerikanske.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos