Danmark er et LCD-land

Plasma-tv har det svært, og flere producenter dropper teknologien. Det kommer formentlig ikke til at betyde det store herhjemme, for Danmark er et rigtigt LCD-land.

Hvis du har et fladskærms-tv hængende i stuen, er det med stor sandsynlighed et LCD.

I Danmark sælges nemlig langt flere LCD-tv end plasma-modeller.
- Plasma har altid haft en lille del af markedet i forhold til LCD herhjemme. Som det ser ud i øjeblikket er fordelingen cirka 15 procent mod 85 procent, forklarer Allan Bugge, som er direktør i Branchen ForbrugerElektronik.

Det er især prisen, som har fået mange danskere til at kaste sig over LCD-tv frem for plasma-tv. For når det gælder modeller i de "små" størrelser på 32 og 40 tommer, er der flere tusinde kroner til forskel.

Ikke nok med at mange forbrugere vender ryggen til plasma, også et stigende antal producenter har svært ved at se en fremtid for teknologien.

Sony har helt droppet sin plasmaproduktion, og elektronikgiganten satser i dag udelukkende på LCD.

Ifølge Akihabaranews.com er LG også ved at trække stikket på en stor del af sin produktion af plasma-tv. I første omgang gælder det en fabrik i Sydkorea, der producerer 70.000 fjernsyn om måneden. Og angiveligt har LG planer om at lukke endnu flere fabrikker.

På verdensplan ser det heller ikke godt ud for plasmateknologien i øjeblikket. Ifølge tal fra analysehuset DisplaySearch blev der produceret 14 procent færre plasma-tv i årets tre første måneder sammenlignet med samme periode i 2006.

Faldet i produktionen af plasma-tv er ifølge Allan Bugge ikke noget, som vi har mærket herhjemme endnu. Tal fra Branchen ForbrugerElektronik viser, at der i de første tre måneder af 2007 totalt set blev solgt otte procent flere fjernsyn - både LCD og plasma-tv - sammenlignet med samme periode året før.

Så 2007 ser også ud til at blive et travlt år for tv-forhandlerne. Sidste år blev der i alt langet 400.000 fjernsyn over disken herhjemme, og hovedparten var LCD.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job