Styr musen med...foden

Hvem siger, at vi skal bruge hånden til at styre musen? Næh, lad os hellere bruge fødderne. Se to kreative eksempler her.

Bare rolig, hvis smerterne i dit håndled er uudholdelige efter timevis af arbejde med musen, er der hjælp på vej.

Du kan nemlig styre musen med...fødderne. I hvert fald hvis du kaster dig over Foot Mouse, hvor du spænder din ene fod fast i en slags pedal.

Den styrer musen, mens du med din anden fod kan sparke knapperne på det medfølgende panel i bund.

Knapperne er programmerbare til eksempelvis dobbeltklik og genveje, og panelet har også et scrollhjul, som kan anvendes. Prisen er 199 dollar, cirka 1.100 kroner.

Der findes flere forskellige alternativer til i bogstaveligste forstand at få fod på musen.

Med NoHands Mouse kan du skøjte rundt med to pedaler, hvor den ene kontrollerer cursorens bevægelser, og den anden bruges til museklik. Pris 350 dollar, cirka 1.900 kroner.

Spørgsmålet er så, hvornår museskader i anklerne begynder at melde sig? Men til den tid har smarte forskere formentlig lært os at styre musen udelukkende ved hjælp af tankens kraft. Det arbejdes der faktisk ihærdigt på i øjeblikket, og med en grim hjelm på hovedet kan du flytte cursoren på skærmen ved blot at tænke på det. Læs mere her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS