Styr musen med...foden

Hvem siger, at vi skal bruge hånden til at styre musen? Næh, lad os hellere bruge fødderne. Se to kreative eksempler her.

Bare rolig, hvis smerterne i dit håndled er uudholdelige efter timevis af arbejde med musen, er der hjælp på vej.

Du kan nemlig styre musen med...fødderne. I hvert fald hvis du kaster dig over Foot Mouse, hvor du spænder din ene fod fast i en slags pedal.

Den styrer musen, mens du med din anden fod kan sparke knapperne på det medfølgende panel i bund.

Knapperne er programmerbare til eksempelvis dobbeltklik og genveje, og panelet har også et scrollhjul, som kan anvendes. Prisen er 199 dollar, cirka 1.100 kroner.

Der findes flere forskellige alternativer til i bogstaveligste forstand at få fod på musen.

Med NoHands Mouse kan du skøjte rundt med to pedaler, hvor den ene kontrollerer cursorens bevægelser, og den anden bruges til museklik. Pris 350 dollar, cirka 1.900 kroner.

Spørgsmålet er så, hvornår museskader i anklerne begynder at melde sig? Men til den tid har smarte forskere formentlig lært os at styre musen udelukkende ved hjælp af tankens kraft. Det arbejdes der faktisk ihærdigt på i øjeblikket, og med en grim hjelm på hovedet kan du flytte cursoren på skærmen ved blot at tænke på det. Læs mere her.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere