Styr musen med...foden

Hvem siger, at vi skal bruge hånden til at styre musen? Næh, lad os hellere bruge fødderne. Se to kreative eksempler her.

Bare rolig, hvis smerterne i dit håndled er uudholdelige efter timevis af arbejde med musen, er der hjælp på vej.

Du kan nemlig styre musen med...fødderne. I hvert fald hvis du kaster dig over Foot Mouse, hvor du spænder din ene fod fast i en slags pedal.

Den styrer musen, mens du med din anden fod kan sparke knapperne på det medfølgende panel i bund.

Knapperne er programmerbare til eksempelvis dobbeltklik og genveje, og panelet har også et scrollhjul, som kan anvendes. Prisen er 199 dollar, cirka 1.100 kroner.

Der findes flere forskellige alternativer til i bogstaveligste forstand at få fod på musen.

Med NoHands Mouse kan du skøjte rundt med to pedaler, hvor den ene kontrollerer cursorens bevægelser, og den anden bruges til museklik. Pris 350 dollar, cirka 1.900 kroner.

Spørgsmålet er så, hvornår museskader i anklerne begynder at melde sig? Men til den tid har smarte forskere formentlig lært os at styre musen udelukkende ved hjælp af tankens kraft. Det arbejdes der faktisk ihærdigt på i øjeblikket, og med en grim hjelm på hovedet kan du flytte cursoren på skærmen ved blot at tænke på det. Læs mere her.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS