Video: Nyt gamer-grej fra Logitech

Avanceret gamer-mus med overfrakke og en opdatering af det populære tastatur G15. Det er nyhederne i Logitechs efterårskollektion til gamer-folket. Se video af produkterne her.

Når det gælder actionspil på computeren nytter det ikke noget, hvis musen er ligeså slatten som en gammel karklud.

Derfor gør producenterne, hvad de kan for at tilfredsstille de garvede computerspilleres behov for dræbende gode mus.

Microsoft har netop lanceret sin nye SideWinder, Razer er klar med Lachesis, og nu er det Logitechs tur til at vise efterårskollektionen frem, og her finder vi G9 Laser Mouse.

En mus med store tilpasningsmuligheder, og du kan krænge "overfrakken" af den, hvis du synes, at musen er for stor.

Ligesom tidligere muse-modeller fra Logitech er det muligt med små tillægsvægte at øge musen vægt, hvis den er for let til din smag.

G9-musens følsomhed kan indstilles, mens man spiller, og den går fra 200 dpi til 3200 dpi.

Samtidig har Logitech foretaget en let opdatering af gamer-tastaturet G15, som vi tidligere har anmeldt her.

I den nye version er der skåret i arsenalet af knapper i venstre side, men det har beholdt seks makrotaster. De kan programmeres, selv når et spil er i gang, så du hurtigere kan kaste et par granater, lade din bazooka og hoppe i flyverskjul med et enkelt tryk.

Med reduceringen af taster er det nye G15 lidt mindre end den tidligere version, det har dog stadig integreret LCD-skærm.

Logitech G9 Laser Mouse er ude i butikkerne her i slutningen af august og koster 799 kroner, mens det opgraderede G15 tastatur kommer til september. Prisen er ligeledes 799 kroner.

Du kan se en kort video af Logitech G9 Laser Mouse og G15 her:

(Video er blevet fjernet)

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S