Video: Nyt gamer-grej fra Logitech

Avanceret gamer-mus med overfrakke og en opdatering af det populære tastatur G15. Det er nyhederne i Logitechs efterårskollektion til gamer-folket. Se video af produkterne her.

Når det gælder actionspil på computeren nytter det ikke noget, hvis musen er ligeså slatten som en gammel karklud.

Derfor gør producenterne, hvad de kan for at tilfredsstille de garvede computerspilleres behov for dræbende gode mus.

Microsoft har netop lanceret sin nye SideWinder, Razer er klar med Lachesis, og nu er det Logitechs tur til at vise efterårskollektionen frem, og her finder vi G9 Laser Mouse.

En mus med store tilpasningsmuligheder, og du kan krænge "overfrakken" af den, hvis du synes, at musen er for stor.

Ligesom tidligere muse-modeller fra Logitech er det muligt med små tillægsvægte at øge musen vægt, hvis den er for let til din smag.

G9-musens følsomhed kan indstilles, mens man spiller, og den går fra 200 dpi til 3200 dpi.

Samtidig har Logitech foretaget en let opdatering af gamer-tastaturet G15, som vi tidligere har anmeldt her.

I den nye version er der skåret i arsenalet af knapper i venstre side, men det har beholdt seks makrotaster. De kan programmeres, selv når et spil er i gang, så du hurtigere kan kaste et par granater, lade din bazooka og hoppe i flyverskjul med et enkelt tryk.

Med reduceringen af taster er det nye G15 lidt mindre end den tidligere version, det har dog stadig integreret LCD-skærm.

Logitech G9 Laser Mouse er ude i butikkerne her i slutningen af august og koster 799 kroner, mens det opgraderede G15 tastatur kommer til september. Prisen er ligeledes 799 kroner.

Du kan se en kort video af Logitech G9 Laser Mouse og G15 her:

(Video er blevet fjernet)

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos