Video: Nyt gamer-grej fra Logitech

Avanceret gamer-mus med overfrakke og en opdatering af det populære tastatur G15. Det er nyhederne i Logitechs efterårskollektion til gamer-folket. Se video af produkterne her.

Når det gælder actionspil på computeren nytter det ikke noget, hvis musen er ligeså slatten som en gammel karklud.

Derfor gør producenterne, hvad de kan for at tilfredsstille de garvede computerspilleres behov for dræbende gode mus.

Microsoft har netop lanceret sin nye SideWinder, Razer er klar med Lachesis, og nu er det Logitechs tur til at vise efterårskollektionen frem, og her finder vi G9 Laser Mouse.

En mus med store tilpasningsmuligheder, og du kan krænge "overfrakken" af den, hvis du synes, at musen er for stor.

Ligesom tidligere muse-modeller fra Logitech er det muligt med små tillægsvægte at øge musen vægt, hvis den er for let til din smag.

G9-musens følsomhed kan indstilles, mens man spiller, og den går fra 200 dpi til 3200 dpi.

Samtidig har Logitech foretaget en let opdatering af gamer-tastaturet G15, som vi tidligere har anmeldt her.

I den nye version er der skåret i arsenalet af knapper i venstre side, men det har beholdt seks makrotaster. De kan programmeres, selv når et spil er i gang, så du hurtigere kan kaste et par granater, lade din bazooka og hoppe i flyverskjul med et enkelt tryk.

Med reduceringen af taster er det nye G15 lidt mindre end den tidligere version, det har dog stadig integreret LCD-skærm.

Logitech G9 Laser Mouse er ude i butikkerne her i slutningen af august og koster 799 kroner, mens det opgraderede G15 tastatur kommer til september. Prisen er ligeledes 799 kroner.

Du kan se en kort video af Logitech G9 Laser Mouse og G15 her:

(Video er blevet fjernet)

Unik System Design A/S

Agile QA Lead

Sydjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Købstædernes Forsikring

Vil du være 1st. Level Supporter i Købstædernes Forsikring?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S