Video: Nyt gamer-grej fra Logitech

Avanceret gamer-mus med overfrakke og en opdatering af det populære tastatur G15. Det er nyhederne i Logitechs efterårskollektion til gamer-folket. Se video af produkterne her.

Når det gælder actionspil på computeren nytter det ikke noget, hvis musen er ligeså slatten som en gammel karklud.

Derfor gør producenterne, hvad de kan for at tilfredsstille de garvede computerspilleres behov for dræbende gode mus.

Microsoft har netop lanceret sin nye SideWinder, Razer er klar med Lachesis, og nu er det Logitechs tur til at vise efterårskollektionen frem, og her finder vi G9 Laser Mouse.

En mus med store tilpasningsmuligheder, og du kan krænge "overfrakken" af den, hvis du synes, at musen er for stor.

Ligesom tidligere muse-modeller fra Logitech er det muligt med små tillægsvægte at øge musen vægt, hvis den er for let til din smag.

G9-musens følsomhed kan indstilles, mens man spiller, og den går fra 200 dpi til 3200 dpi.

Samtidig har Logitech foretaget en let opdatering af gamer-tastaturet G15, som vi tidligere har anmeldt her.

I den nye version er der skåret i arsenalet af knapper i venstre side, men det har beholdt seks makrotaster. De kan programmeres, selv når et spil er i gang, så du hurtigere kan kaste et par granater, lade din bazooka og hoppe i flyverskjul med et enkelt tryk.

Med reduceringen af taster er det nye G15 lidt mindre end den tidligere version, det har dog stadig integreret LCD-skærm.

Logitech G9 Laser Mouse er ude i butikkerne her i slutningen af august og koster 799 kroner, mens det opgraderede G15 tastatur kommer til september. Prisen er ligeledes 799 kroner.

Du kan se en kort video af Logitech G9 Laser Mouse og G15 her:

(Video er blevet fjernet)

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Finance Lead (SAP)

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune