Projektor til den ultimative hjemmebio

30.000:1. Så stort er kontrastforholdet på JVC’s nyeste projektor, DLA-HD100. Den viser Full HD og er en oplagt kandidat til den ultimative hjemmebiograf. Prisen er også kun for virkelige entusiaster.

BERLIN/IFA – Hvis du drømmer om at bygge den ultimative hjemmebiograf, kommer du ikke uden om at investere i en topklasse projektor.

JVC har med DLA-HD100 forsøgt at stille entusiasterne tilfreds med en projektor, der afspiller film i Full HD, altså i en opløsning på 1920 gange 1080 pixels.

Samtidig er kontrastforholdet kanonhøjt på 30.000:1, og det betyder, at der er et markant spænd mellem hvide og sorte farver.

JVC er heller ikke tilbageholdende med at kalde den ”True Black”, og under en fremvisning, som PC World deltog i på IFA-messen i Berlin, var den da også ganske imponerende.

Dens forgænger, DLA-HD1, kom ud i februar 2007 og har et kontrastforhold på 15.000:1, så med den nye model, er der sket et pænt hop fremad.

DLA-HD100 kan fremvise et billede på 200 tommer, hvis den placeres i god afstand af lærredet.

Ifølge Brian Thorngaard fra JVC’s danske afdeling vil projektoren komme til at koste i omkring 60.000-70.000 kroner, når den kommer ud i butikkerne.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job