Artikel top billede

Svedig sauna-gut tæsker bærbar

Finsk it-magasin har gennemtæsket tre solide bærbare computere for at se, hvad de kunne holde til. De overhældes med vand, smides ind i en sauna og kyles i gulvet. Se torturen i denne video.

Finland er kendt for sine svedige saunaer, og hvorfor ikke teste om en bærbar kan holde varmen, når den tages med ind i svedhytten.

Det har det finske it-magasin med det mundrette navn Tietokone sat sig for at undersøge.

Tre bærbare blev udvalgt: Panasonic Toughbook, Durabook og Dell ATG.

De er kendt for at være mere hårdføre end almindelige bærbare computere, og de får virkelig brug for deres udholdenhed, når de skøre finner begynder en ondsindet tortur-test af de tre flade følgesvende.

De kyles i gulvet fra en meters højde, overdænges med vand, får en tur i saunaen og smides om på ladet af en lille motorcross-maskine. Til sidst venter en tur i fryseren...

Her er en video af torturen. Den varer otte minutter, og du forstår nok ikke et suk af, hvad finnen ævler løs om. Men billederne taler også for sig selv:




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere