Service Pack 1 sætter turbo på Vista

Hvis du ikke synes, at Windows Vista har imponeret, er der håb forude. For test af Service Pack 1 viser, at den for alvor sætter skub i Microsofts styresystem.

Vores svenske søstersite Techworld.idg.se har haft fingrene i en betaversion af Service Pack 1 til Windows Vista, og der er godt nyt til de mange brugere af Microsofts nye – og noget udskældte – styresystem.

Betaversionen af Service Pack 1 sætter nemlig turbo på Vista, som bliver hurtigere til filhåndtering og afvikling af grafik.

I testen kopierede Techworld.idg.se filer mellem forskellige harddiske og partitioner, og det gik væsentligt hurtigere med Service Pack 1 installeret. Det gjaldt også kopiering af filer over både kablet og trådløst netværk. Desuden gik det langt mere smertefrit at åbne ZIP-filer.

På grafiksiden var der også gevinst at hente, og betaversionen gav en noget bedre spiloplevelse.

Den færdige version af Service Pack 1 til Windows Vista forventes klar i begyndelsen af 2008.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job