Fem nye GPS’er fra Mio med nye funktioner

Mio lancerer en helt ny GPS-serie og starter med at smide fem GPS’er på markedet. De har alle en ’local search’-funktion til at finde den nærmeste restaurant, frisør, eller hvad man nu har brug for, og den billigste koster en tusse.

Sidste år kunne vi fortælle nyheden om, at GPS-producenten Mio opkøbte konkurrenten Navman.

Men Mio har endnu større ambitioner. Målet er at blive nummer et eller to på det danske GPS-marked, og det skal den helt nye GPS-serie Moov hjælpe med.

I første omgang ruller Mio fem helt nye GPS’er ud på markedet, og fælles for dem alle er hurtig opstart på 5-10 sekunder og en lokal søgetjeneste, ’local search’, som Mio er de første i Europa, der introducerer.

Local search giver brugeren mulighed for hurtigt at finde den nærmeste restaurant, forretning, butik, eller hvad man nu søger – ved for eksempel at søge på ’McDonalds’ eller på ’frisør’.

Den internetopkoblede mulighed opnås via en Bluetooth-forbindelse til mobiltelefonen, og tjenesten er en del af Mios mål om ikke bare at få brugerne fra A til B, men også tilbyde muligheder i forbindelse med eller under turen.

999 kroner

De Fem GPS’er kommer i tre serier - 200, 330 og 370 - og knap så overraskende er 200-serien den prisbillige, nybegynderserie, og 370 er serien med topmodellerne.

Moov 200 har blandt andet en 3,5 tommer trykfølsom skærm og rutemåler. Den fås i en udgave med regional kort til 999 kroner og med Europakort til 1.399 kroner.

Moov 330 viser ruten på en 4,3 tommer skærm og har kilometerberegner, rutemåler og NavPix fotonavigation, hvor man kan få en rute via geo-taggede billeder. Prisen for 330 med regional kort er 1.399 kroner og 1.499 kroner for Europakort.

Topmodellen, Moov 370, kommer med 4,3 tommer skærm, rutemåler, kilometerberegner, NavPix fotonavigation, 3D Landmarks, håndfri opkald via Bluetooth, Europakort og koster 1.999 kroner.

Alle GPS’er har de sidste nye Tele Atlas kort og kan købes fra slutningen af april eller starten af maj.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S