08. juli 2022 - 20:52Der er
11 kommentarer og 1 løsning
langsom hastighed
Er lige flyttet i ny lejlighed og har fået internet ved glenten i odense 1000/300 hastighed. men når jeg måler hastigheden når routeren er sat til er hastigheden kun ca 90/90. Hvad kan jeg gøre for at få højere hastighed.
pc er ca 3 år gammel. Ved den anden husstand kunne den sagtens klare fuld hastighed. måler hastighed med nogle af de hastigheds test der findes online. Har købt ny router en netgear 2000 :) så burde vel nok kunne trække mere end ca 90/90
model R6850 der står på æsken at den kan klare op til 2000mbps med wifi5. Er ikke så meget inde i det tænker bare at jeg burde kunne trække noget mere.
@nopsen vist de er begrænset til 100 så er det jo en fejl der står op til 2000 på æsken :) @jk45 har prøvet med flere forskellige kabler alle med samme effekt
wifi5 er maks 2000 - men kabler er jo ikke wifi. Se i opsætningen af router om der er sat en hastighed for kabler (der er så ikke under wifi-indstillinger) Kan du bruge fx tlf/tablet trådløst via router? og hvilken hastighed har du der?
Løsning fundet :) der var fejl på routeren. router skiftet og det spiller bare.
Synes godt om
1 synes godt om dette
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.