13. oktober 2001 - 13:24Der er
11 kommentarer og 1 løsning
Tekst på billede
(Jeg har et bg-billede indsat i min body-tag!) Jeg vil gerne spørge hvordan man skriver/lægger tekst i en celle (i en tabel) OVENPå et billede der (evt.) også ligger i samme celle, eller en celle nedenunder el.lign. Altså kan man arbejde i lag uden at benytte <td background> som vist ikke understøttes af Netscape...??? OG hvordan løser jeg bedst problemet (her får du dine point, karla!)??
AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.
Det varierer lidt. i NS6 er height= ekstremt upålidelig (height= er ikke en del af den seneste HTML dtandard). Og i alle browsere expanderer cellen hvis man kommer mere i end der er plads til med de givne værdier.
<td style=\"height: 10px; width: 50px; background-image: url(billede.gif);\"> - det burde virke, men jeg er ikke helt sikker på hvor tilfreds NS vil være ...
Mpfr. Kan ikke få det til at virke... altså - ved det er mejet mejet simpel meeeeen: EKSEMPLER DER EJ KAN: <td style=\"background-image: D:\\Projekter\\Mappe01(bilde.gif)\"> eller <td style=\"background-image: Projekter\\Mappe01(bilde.gif)\"> eller <td style=\"background-image: Mappe01(bilde.gif)\"> eller <td style=\"background-image: (bilde.gif)\"> eller <td style=\"background-image: bilde.gif\"> samt de nævnte eksempler med ; (semikolon) indsat før sidste \" (citationstegn slut).
url altså bogstaverne u, r og l fortæller browseren at det inden i parentesen er en url. i dit tilfælge kan den url være relativ, dvs blot filnavnet, da dit billede ligger i samme mappe.
Er det ikke dejligt med de der misforståelser vi laver :-))
Orv ... Og jeg glemte at præcisere, at det med parantesen henviste til at man ikke kan bruge den til at henvise til en undermappe =;·|
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.