Avatar billede perolsen Novice
02. april 2000 - 10:23 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

satdem

Hej jeg har købt kiss satdem modem men kan ikke få det til at virke
som det skal jeg er på  http://www.europeonline når jeg går ind på tune in
sektionen, kan jeg ikke se de video streameren af stationen som der er
og det kører ikke hurtigere på internete  end det plejer
kun med 4-5 kb  er der nogen der ved hvordan det skal sætte op
med ip adresser og så vidder

hilsen per
ps jeg er på astra  19,2 øst
Avatar billede kim_bille Nybegynder
07. april 2000 - 13:07 #1
Jeg ved ingen ting om det, med der var en artikkel i JP i mandags (3/4) så talte om at hvis man ikke instalerede det hele i en helt bestemt rækkefølge ville der ske det du oplever.
Kig evt. selv artikelen
Avatar billede kim_bille Nybegynder
07. april 2000 - 13:13 #2
jeg citere fra JP
"Vanskellig instalation
En anden vanskelighed er installationen af softwaren. Man skal på Europe Onlines hjemmesider hente en instruktion (via ens telefon-internet, for det skal ske før man sætter satellitkortet i computeren). Den fylder flere sider og man skal bl.a. sørge for at installere et særligt SNMP-serviceprogram til netværk, som findes i et specielt tillægs-bibliotek på ens originale Windows-CD-ROM. Først når dette stykke software er installeret, må man fysisk sætte CyberStream satellitkortet i sin PC og installere den øvrige, medfølgende software. Hvis man gør det forkert, kommer systemet med at ens PC sender via telefonmodem, men modtager via parabol, ikke til at virke."

læs hele artiklen her:
http://www.jp.dk/cgi-bin/dbpublish.dll?page=internetavisen/itogcomputer/artikel&art_id=2366208
Avatar billede perolsen Novice
08. april 2000 - 15:38 #3
Tak for hjælpen kim_bille men de har fådet deres LORDT tilbage

men venlig hilsen
per e olsen
Avatar billede jonassim Nybegynder
07. maj 2002 - 14:39 #4
Hmm hvis der er nogle der ved nået om den mac add man skal bruge til det satdem og hvad login man skal bruge vil jeg meget gerne høre om det da jeg snart har rodet med det i 14 dage og ikke har hented nået med det endnu, og om det kan køre over ADSL??
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester

IT-JOB

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior Data Engineers til dataplatform i Forsvaret