Avatar billede zzup Nybegynder
01. maj 2002 - 11:48 Der er 5 kommentarer og
4 løsninger

Hej hvorfor ????

Jeg deler internet forbindelse med min far, men når min fars computer bliver tændt så efter ca.15 min begynder den at tage hele forbindelsen, uden man laver noget med den, jeg har 256/128 TDC så burde man download med 25 kb/s men hvis hans loader så dl jeg kun med 10kb/s. Det er ligesom at hans kommunikere med modemmet. hvad kan det skyldes
Avatar billede jakeman Nybegynder
01. maj 2002 - 11:50 #1
hvilket OS kører du og din far?
Avatar billede Slater Ekspert
01. maj 2002 - 11:50 #2
Det er Echelon - de skumles beskytter og de svages overmand.
Eller måske ikke.
Avatar billede jimse Nybegynder
01. maj 2002 - 11:50 #3
Jeg ville begynde at se efter virus eller noget Adware
Avatar billede jimmynielsen Novice
01. maj 2002 - 11:51 #4
Prøv at kontrollere din fars PC for virus (det kunne være en trojan eller lign) - frit (og godt) antivirus program online her : http://housecall.antivirus.com/housecall/start_corp.asp
Avatar billede moebius Nybegynder
01. maj 2002 - 12:32 #5
Hvordan er dit netværk sat op???

Hub/Switch???
Avatar billede bufferzone Praktikant
01. maj 2002 - 12:34 #6
Det kan selvfølgelig også være at din far har internt eller onboadr modem og at hans computer ikke er hert ny, hvorfor det køre lidt langsomt nå de sparsomme ressourcer skal deles mellem to.

Hilsen
Kim fra http://www.bufferzone.dk
Avatar billede rune.rasmussen Nybegynder
01. maj 2002 - 12:43 #7
jeg ville også checke for virus/spyware/software der automatisk opdaterer sig selv
Avatar billede zzup Nybegynder
02. maj 2002 - 14:33 #8
Vi begge kører ME. Men det er ikke en virus, og vi bruger Swich som er forbundet til et modem.
Avatar billede jochrisyogi Nybegynder
03. maj 2002 - 21:14 #9
Nu ved jeg selvfølgelig ikke hvilket virus program du bruger, men jeg prøvede selv ved en tidligere lejlighed at det virus program jeg brugte ikke fandt den aktuelle virus.
Prøvede så at installere et andet virusprogram og BINGO her var der faktisk bid. Det var måske værd at prøve, for som du også kan se på de andre indlæg, så virker det faktisk som om det er enten en virus eller trojan der er jeres problem.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester

IT-JOB

Forsvarets Efterretningstjeneste

IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

IT Business Analyst

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen