Avatar billede klodoven Nybegynder
05. maj 2002 - 17:07 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

LANGSOMT internet, hvorfor?

Hej eksperter!

Jeg har 4 pcére sat op i et netværk (hhv. pc1, pc2, pc3, pc4). De 3 af dem er hurtige med internetforbindelsen, men den ene er meget langsom. Jeg har prøvet at sætte min bærbare til den forbindelse den langsomme pc er tilsluttet, og så er der ikke noget i vejen (forbindelsen er normal).

Altså: Det må være den stationære (pc4, den langsomme) der har et "handicap" et eller andet sted.

Er der nogen der har en idé til hvad der kan være i vejen?

PS: Jeg har bredbånd 256/128, fra TDC.
Avatar billede klodoven Nybegynder
05. maj 2002 - 17:14 #1
er der slet ingen der har et bud? :-(
Avatar billede rbnh Nybegynder
05. maj 2002 - 17:17 #2
Skriv lige nogen specifikatoner vedrørende PC3 og PC4!

Også gerne noget om software og styresystem!
Avatar billede djsanta Nybegynder
05. maj 2002 - 17:18 #3
Netkortet kunne være ved at gå? ..

Ellers også er der en opsætningsfejl i Internet Explore. Har du prøvet at gendande indstillingerne i Internet Explore?
Avatar billede klodoven Nybegynder
05. maj 2002 - 17:22 #4
pc1:Win XP

pc2:Win 98

pc3:Win 98

pc4:Win 98

Bærbar: Win ME
Hvilke specifikationer mangler du?

djsanta->Nej, for jeg har for negle dage siden prøvet at sætte et andet netværk op med den samme pc, hvor forb. var ok!! Jeg fatter bare ikke hvorfor det ikke virker nu?!
Avatar billede klodoven Nybegynder
05. maj 2002 - 17:22 #5
ups, negle=nogle
Avatar billede klodoven Nybegynder
05. maj 2002 - 17:40 #6
nå ikke
Avatar billede klodoven Nybegynder
05. maj 2002 - 17:56 #7
der var ingen der kom med en brugbar løsning derfor ingen point! Ellers tak for hjælpen.
Avatar billede morpheus Nybegynder
05. maj 2002 - 20:52 #8
TDC har haft nogen problemer med opgradering af deres udstyr på centralerne rundt omkring i landet. Dette skyldes at TDC havde fået en beta patch fra Cisco, der skulle testes. Åbenbart BETA tester TDC på alt udstyr. Hvad kan man sige ? TDC in a nutshell ! ;)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester