18. maj 2002 - 21:20Der er
8 kommentarer og 1 løsning
Konvertering fra DSI
Hej Jeg har brug for at konverere fra dsi. Det skal ende i en access database, men kan evt. mellemlande i excel eller tekstfil. Er der nogen der har nogle gode erfaringer med dette? Kan msquery evt. bruges til at 'trække' dataene ind i Excel?
Den eneste måde du kan gør det på er, at eksportere de ønskede felter fra din DSI base til en kommasepareret fil (csv). Den kan du båe importere i Acces og Excel.
Der er tale om DSI version 2.2 Jeg er ikke klar over i hvor høj grad menusystemet er tilpasset den gamle applikation. Det kan være forklaringen hvis nogle punkter ikke findes. Jeg har et punkt der hedder database, med en række underpunkter, men ingen der minder om exporter.
Hvis du under database vælger rapportmenuen -> Definer udskrift
Herefter vælger du kommafil under udskriftstype. Det næste du skal gøre er, at plukke de felter du vil have med under feltdesign menuen. Tilsidst vælger du udskriv. Her blir' du bedt om at angive navnet på udtræksfilen. Så burde det virke. Kom igen, hvis det virker uklart.
Ja, det er ikke lige det produkt man støder på hver dag. Opgaven er også i forbindelse med nogle der 'flygter' fra dsi til Access, deraf konverteringen.
Støder jeg i andre dsi-relaterede problemer hører du nærmere.
Torben
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.