Avatar billede qqq Nybegynder
21. maj 2002 - 20:29 Der er 12 kommentarer og
3 løsninger

Optimering af SQL-server

Hej

Jeg kører en MS SQL-Server med 200 samtidige brugere. Denne kører 2 x PIII 1133mhz processorer og 1152 MB RAM. Efter at have kørt i nogle timer performer den meget dårligt. Det er typisk når den er oppe og bruge 800MB ram at den bliver sløv, hvorfor jeg genstarter servicen for at løsne ramforbruget. Jeg har bestilt en ekstra giga ram til serveren, men vil høre om der er nogen der kender til at optimere sql-server, så den i det mindste kan køre lidt bedre indtil jeg modtager ekstra ram.

Bare kom med forslag :-)
Avatar billede jakobandersen Nybegynder
21. maj 2002 - 20:33 #1
Avatar billede bennytordrup Nybegynder
21. maj 2002 - 21:21 #2
Hvad kører der ellers på serveren?
Avatar billede qqq Nybegynder
21. maj 2002 - 21:24 #3
benny.tordrup >> Webserver (IIS) og mercur mailserver.
Avatar billede bennytordrup Nybegynder
21. maj 2002 - 23:34 #4
Står SQL Server til at tage al tilgængelig hukommelse? Hvis den gør, så prøv at sætte den ned til ca. 75%.

Hvis SQL Server kører sammen med andre programmer, så vil den på et tidspunkt komme til at slås med andre programmer om hukommelsen, og det vil give swapping til disk med deraf følgende performancetab.
Avatar billede ocp Nybegynder
22. maj 2002 - 08:31 #5
Det er DØDEN at køre SQL Server sammen med IIS de vil konstant slås om ressourcerne. Få en ekstra maskine til IIS'en.

Nå du har fået en ekstra maskine gå så ind i Enterprise Manager, højreklik på din server og vælg "Properties". Gå til "Processor"-tab'en og afkryds "Boost SQL Server Priority on Windows". Det giver et ekstra "kick".
Avatar billede ocp Nybegynder
22. maj 2002 - 08:32 #6
ET SVAR, det var et svar.
Avatar billede bennytordrup Nybegynder
22. maj 2002 - 08:33 #7
Når vi nu er i gang med at give ham flere computere, bør mailserveren vel også have sin egen boks.
Avatar billede jakobandersen Nybegynder
22. maj 2002 - 08:35 #8
ocp> Vi kører da fint en maskine med både IIS og SQL Server, dette kører framragende selv i spidsbelastningsperioder.

Det handler blot om at have fintunet MSSQL(og ikke mindst IIS som i default installationen er en kæphest performancemæssigt) i så høj grad at den ikke æder alle tilgængelige ressourcer ved første forespørgsel.
Avatar billede ocp Nybegynder
22. maj 2002 - 08:53 #9
Benny> Tjo, men det er ikke så kritisk. Den kan passende komme på samme server som IIS.
Avatar billede bennytordrup Nybegynder
22. maj 2002 - 09:00 #10
moonduck> De artikler, jeg har fundet omkring SQL Server performance, går alle på, at best case er en dedikeret boks til SQL Serveren. Justeringer for at få tingene til at køre sammen, er second case.
Avatar billede jakobandersen Nybegynder
22. maj 2002 - 10:09 #11
benny.tordrup> Vi kan godt blive enige om at det er bedst men derfra til at sige at "det er DØDEN" er at overdrive.

Jeg ville i hvert fald ikke bruge ~8000 kr. på en ekstra w2k server licens på vores lille setup. Det er pengene ud af vinduet.
Avatar billede jakobandersen Nybegynder
22. maj 2002 - 10:10 #12
Ej at forglemme hardware omkostninger.
Avatar billede bennytordrup Nybegynder
22. maj 2002 - 10:29 #13
Med 200 samtidige brugere ville jeg overveje det kraftigt.
Avatar billede qqq Nybegynder
22. maj 2002 - 14:21 #14
Tror også selv at en ekstra server til at køre web ville hjælpe en del, hvorfor der også er en ekstra server på vej, desværre bare dyrt :-(
Avatar billede qqq Nybegynder
22. maj 2002 - 15:54 #15
Tak for input.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester