Avatar billede clausmeyer Nybegynder
04. juni 2002 - 22:19 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

udskiftning af router med pc

vi har et pro acess adsl linie med en tdc efficent router med dhcp indbygget.
routeren har et wan interface der vender ud mod tdc og et lan interface der vender ind mod computeren

hvordan laver man nemmest en pc med 2 netkort der kan erstatte routeren ,den skal kunne køre som firewall

hvad ip numre skal der være på wan siden er det ip nummeret der begynder med 80 som man kan se ude de sider der kan vise ens nr ,ip samt hvad med lan siden er det den serie med numre der hedder 192.168.1.100 og opefter

har ikke nogen erfaring med linux så det skal helst være xp,2000
Avatar billede e.p. Nybegynder
04. juni 2002 - 23:02 #1
http://www.smoothwall.org/community/home/
Firewall’en kunne evt. være en lille computer med et program som F.eks. SmoothWall installeret.
SmoothWall er en speciel version af det populære Linux operativsystem. Programmet er designet så det tilbyder de samme muligheder som en netværks router og firewall. Den store forskel ligger i at programmet er gratis, og maskinen som det skal afvikles på, ikke behøver at være større end en 486’er som kan købes til under 500,- kr.
Indbygget i SmoothWall standard installation er firewall / Pakkefilter, NAT, DHCP, DNS, VPN og krypteret fjern-adgang via web-browser.

Jeg ved godt du skrev at det ikke skal være noget med linux, men prøv engang at kigge.......

ang ip-numre....

på wan-siden er det ip-nummeret der er oplyst fra udbyderen
på lan-siden er det fint at bruge fra 192.168.1.2 til 192.168.1.254
Avatar billede clausmeyer Nybegynder
05. juni 2002 - 00:45 #2
hvor finder man linux henne ,er den ikke gratis ?
er den svær og sætte op

wan ip nr er det der hedder 80.xx.xx.xx ikke ?

kan man ikke bruge den firewall der er i xp ,hvis det kan gøres med sp går jeg ud fra man skal bruge server versioner for at få dhcp med ip pool
du skal nok få de 39 point
Avatar billede e.p. Nybegynder
05. juni 2002 - 09:46 #3
80.xx.xx.xx er wan ikke

private ip-adresser er:
10.*.*.*
172.16.*.* op til 172.31.*.*
192.168.*.*
Avatar billede e.p. Nybegynder
05. juni 2002 - 09:47 #4
hov.....der kom et "ikke" med

det er korrekt at 80.xx.xx.xx er wan ip
Avatar billede clausmeyer Nybegynder
11. juni 2002 - 00:00 #5
og hvor finder man linux versionen henne ,da den er gratis og hente
Avatar billede clausmeyer Nybegynder
02. juli 2002 - 17:05 #6
læg lige et svar så du kan få poing
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester